Po vyřízení nezbytných formalit si jej převzali čeští ochránci zákona. Krátce po poledni jej naložili do dodávky s neprůhlednými skly a pokračovali v cestě z Chotěbuze pod dohledem české eskorty.

Čermák se v České republice vyhýbal nástupu do vězení, kde si má odpykat 5,5 roku za to, že na sociálních sítích vyzýval své příznivce k boji proti novele Pandemického zákona, podporoval i terorismus. Mimo jiné padala slova o násilném převzetí politické moci v Česku.

Čermák před nástupem do vězení utekl. Stopy vedly do Polska. „Čeští policisté proto v rámci evropské sítě Enfast oslovili své polské kolegy a požádali je o pomoc,“ informovala česká policie. Poláci zahájili rozsáhlé pátrání. „Po provedení řady prověrek jsme zjistili, že hledaný muž se pravděpodobně zdržuje v Lublinském vojvodství,“ sdělila na svém webu polská policie, která Čermáka zatkla.

Hledaného Tomáše Čermáka zadrželi policisté v Polsku.
Kdepak Rusko. Čermáka, hledaného kvůli podpoře terorismu, zadrželi v Polsku

„Šestatřicetiletého fantoma české dezinformační scény zadrželi polští kolegové na základě poznatků našich policistů,“ uvedli v polovině listopadu čeští policisté na síti X.

Co se týká činu, za který byl Čermák odsouzen k pěti a půl roku žaláře, zde mu přitížilo to, že své příznivce vyzval k podílu na převzetí politické moci v ČR.

Mluvilo se o násilných akcích proti poslancům, senátorům a členům vlády. „Video sledovaly a dál sdílely tisíce lidí. Mohl být mezi nimi nějaký horlivý stoupenec, který výzvu k násilnostem nebo teroristickým útokům vyslyší,“ uvedl u soudu v Plzni, který se případem zabýval, státní zástupce.

Krajský soud Plzeň. Ilustrační foto
Vedoucí odboru investic na plzeňském magistrátu končí, soud potvrdil jeho trest

Čermák se u hlavního líčení proti tomuto výkladu ohradil. „Chtěli jsme lidem ukázat, co bylo kolem covidu řešeno špatně. Kvůli větší popularitě a pozornosti jsme používali expresivní výrazy. Dnes jsem rád, že se apelů k násilí nikdo nechytil, a omlouvám se,“ řekl soudu Čermák. Dezinformátor má i další problémy se zákonem.