Holýšov, Bukovec, Čečovice, Černovice, Horní Kamenice, Kvíčovice, Neuměř, Štichov a Všekary. Devět obcí, které by měly být kvůli takzvané neskladebnosti přeřazeny z Domažlicka k Plzni-jihu.

Tamní obyvatelé zřejmě budou nuceni si zvykat na to, že budou muset za úřady dojíždět jinam než řadu let. Vláda minulý týden schválila věcný záměr zákona, který některé obce přesouvá do jiného okresu. Lidé si kvůli tomu musí vyměnit občanské průkazy.

KVŮLI AGENDĚ

Novela zákona má odstranit stav, kdy obec patřila sice do jednoho okresu, její obyvatelé ale jezdili část úřední agendy vyřizovat do nejbližší obce s rozšířenou působností, která leží v jiném okrese.

„Otázka případné změny územního členění vybraných obcí na Domažlicku je ve fázi věcného záměru zákona o územně správním členění státu. Vláda záměr projednala a pověřila ministerstvo vnitra, aby předložilo do konce roku zpracované paragrafové znění zákona. Po jeho projednání na vládě bude následovat řádný legislativní proces v parlamentu. V případě pozitivního výstupu by nový zákon a změny v přiřazení obcí měly platit po 1. 1. 2021,“ říká za Ministerstvo vnitra Klára Pěknicová.

Pro přeřazení obcí hovoří vztahy v území, tedy dojezdy do práce a do škol, ale i například dostupnost veřejnou dopravou. Finální řešení této otázky bude předmětem dalších jednání.

OBCE JSOU PRO

Co na to občané? „Přijde mi zbytečné z důvodu přeskladby struktury členění státu, které v podstatě obyčejným občanům nejsou k ničemu, aby si z tohoto důvodu lidé museli měnit to, na co jsou léta zvyklí. Například jezdit na úřady jinam. A další zbytečná výměna občanky vytvoří na úřadech jen fronty, které všechny obtěžují,“ říká Sandra Ilavská, obyvatelka Holýšova, jednoho z měst, kterých se tato změna týká.

Jenže představitelé obcí a měst mají jiný názor. „Ministerstvo vnitra nás vyzvalo, abychom uspořádali u nás v Holýšově schůzku za účasti všech okolních obcí, kterých se tato změna týká. Schůzka se uskutečnila za účasti zástupců, hlavně starostů, těchto obcí a vybírali jsme na ní, co pro občany našich obcí, včetně Holýšova, bude lepší. Zda je lepší jezdit do Horšovského Týna a Domažlic, nebo zda je lepší jezdit do Stodu a na katastr do Plzně. Všichni starostové a zástupci obcí souhlasili s tím, že se radši připojíme k okresu Plzeň-jih. Skutečně všichni jsme se shodli a jsme pro tuto změnu,“ vyjadřuje se ke změně územního členění několika obcí na Domažlicku holýšovský starosta Jan Mendřec.

Na Plzeňsku se s hranicemi okresů naposledy ve velkém šachovalo v lednu 2007. Tehdy se čtrnáct obcí ze severního a jižního Plzeňska (Chrást, Dýšina, Kyšice, Chválenice, Letkov, Lhůta, Losiná, Mokrouše, Nezbavětice, Nezvěstice, Starý Plzenec, Šťáhlavy, Štěnovický Borek a Tymákov) správně přičlenilo do okresu Plzeň-město.