Naštěstí se už hodinu po začátku programu počasí umoudřilo, a tak si mohli návštěvníci užívat bohatého programu naplno.

V jednom ze stanů se například malovalo na sklo pod vedením Leony Pangrácové. „Jsou to speciální barvy na sklo, které jsou ale běžně k dostání v obchodě. Mně trvá namalovat jednu sklenici, asi půl hodiny, podle toho jak kterou, to jsou léta praxe a odříkání,“ směje se umělkyně, která se malbou na sklo zabývá profesionálně již deset let. Děti byly velice kreativní a vytvářely nejrůznější tvary. „To bych si jednou také přála dělat, baví mě to,“ přiznala se šikovná, i když teprve osmiletá Šárka.

To šestiletá Andrea Postrková si na hlavu nasadila čarodějnický klobouk a směle vyrazila se špekáčkem na prutu do deště. „Na mě pod tím kloboukem vůbec neprší,“ chlubila se a statečně opékala. „Už jsem si vyrobila také papírovou čarodějku, kterou , až zapálí oheň, spálím, protože to se dělá,“ vysvětlovala chytrá holčička.

Právě přiblížení tradicím dnešní generaci bylo jedním z cílů pořadatelů. „Na venkově se dodržují stále, ale ve městech už o májce nevědí děti vůbec nic,“ říká koordinátor akce, která byla pro veřejnost zdarma, Michal Boháček.

Ten , kdo měl potřebu tvořit, si mohl zkusit vyrobit skleněnou kuličku. „Není vůbec jednoduché namotat rozžhavené sklo na nerezovou špejli do kulatého tvaru. Zatím jsem se nespálila, ale obávám se, že to přijde,“ smála se jedna z návštěvnic akce. Odbornou radu jí dávala Marcela Čermáková. „Korálky se jmenují vinuté perle. Já se jejich tvorbou zabývám teprve jeden měsíc, přihlásila jsem se do kurzu a myslím, že vůbec nevadí, když ten tvar není úplně pravidelný. Každý kus je tak alespoň originální,“ povzbuzuje začátečnici Čermáková.

Pány a kluky ve Štruncových sadech pro změnu zaujal fotbal. Ale ne ledajaký. Hrál se totiž na skákacích chůdách a zaujal velké i malé a mezi hráči se na hřišti objevily dokonce i skákající slečny. Všechno bylo daleko rychlejší než při normálním fotbale. Stačily dva tři skoky a hráč byl téměř na druhém konci hřiště. „Takové skákací chůdy bych taky chtěl,“ žadonil devítiletý Ondřej Potůček na své mamince a toužil si je hned vyzkoušet.

Nakonec se vyčasilo a během celého odpoledne se v sadech vystřídaly neuvěřitelné dvě tisícovky lidí. „Jenom lampionovým průvodem prošlo 300 lidí. Celý program vygradoval zapálením dvoumetrové hranice a upálením velké čarodějnice. Oficiální konec akce nastal ve 23 hodin, ale lidé zůstávali u dohořívajícího ohně a májky ještě dlouho poté,“ dodal Boháček.