Budoucí prvňák přišel s rodiči a povinný rozhovor s paní učitelkou či drobné úkoly, které měl zvládnout, udělal s přehledem. „Měl jsem domalovat krtečkovi na obrázku vlasy. To jsem udělal,“ svěřil se Deníku. Nad dotazem, jakou barvu použil, se podivil. „Přece černou,“ podotkl Eda.

14. základní škola využila podle ředitelky Heleny Liškové už nedělní termín, který byl stanoven jako začátek zápisů, poslední datum je 15. únor. „Jsme připraveni otevřít tři první třídy,“ potvrdila ředitelka.

A na chodbách se to zájemci hemžilo. Děti čekal rozhovor s paní učitelkou, vybarvování obrázků a také písnička či básnička. Česko totiž jako jedna z mála zemí v EU přihlíží při zápisech kromě věku i k takzvané školní zralosti.

Každá škola přijímá přednostně děti ze své spádové oblasti, uchazeče odjinud může vzít v případě volné kapacity. K zápisům mohou přijít i děti, kterým bude šest let až v průběhu následujícího školního roku. V tom případě ale musejí přinést doporučení ze školské poradny, případně od lékaře.

Potvrzení od odborného lékaře nebo psychologa musejí předložit i rodiče žádající pro svého potomka odklad povinné docházky. Každý rok má odklad až pětina dětí, častěji chlapci než dívky. Žádost musejí rodiče podat řediteli školy nejpozději do 31. května.

Zápisem do školy provází budoucí prvňáčky v Zábělské ulici postava Milerova krtečka. „Byl ve vesmíru, říkali jsme si to ve školce,“ řekla paní učitelce Alička Sudová. Věděla, jak to bylo v pohádce s krtkovými kalhotkami, a když měla vybarvovat zvířátka a věci kolem známé kreslené postavičky, nespletla se. Trávu udělala zelenou a myši tmavé a nakonec nakreslila i postavu zahradníka. Při zpívání dostaly děti do rukou kvůli rytmu dokonce malé činely.

Dnešním dnem se rozeběhnou zápisy prvňáků také na dalších plzeňských základních školách.