Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti v mateřince se učí německy pomocí her a obrázků

Plzeň – „Víte, že v Německu na Velikonoce nechodí kluci vyšupat děvčata? Že jim tam vajíčka a další dobroty schovává zajíček? A tomu vajíčku se tam říká Ei.“ Přesně takovým způsobem včera seznamovala děti z 90. mateřské školy v Plzni animátorka z koordinačního centra česko–německých výměn mládeže Tandem.

5.4.2011
SDÍLEJ:

Hledání pexesa v rámci jazykové animace děti z 90. mateřské školy bavilo, a naučily se při něm i německá slovíčkaFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Jazyková animace je hravá forma seznámení s cizím jazykem, kterou centrum vyvinulo a používá ji při setkání dětí z Německa a Čech. Projekt je hrazen z peněz Evropské unie.

„My jsme již dříve navázali partnerství s německou školkou a děti se společně navštěvují. Nejprve jsme se jazykové bariéry obávali, ale děti ji při hře úplně odbouraly. Oni si prostě rozumí,“ říká učitelka křesťanské třídy, v níž se animace poprvé konala, Ilona Tomanová. Právě u přeshraničních setkání je tato metoda velmi přínosná. „Hravé aktivity pro osvojení nejdůležitějších slovíček a frází spolu se zaměřením na konkrétním region a cílovou skupinu přispívají k prohloubení česko–německých partnerství a motivují další organizace k přeshraniční spolupráci,“ uvádí výhody animace Tomanová.

Cílem animace je zaujmout účastníky zábavnými aktivitami pro češtinu i němčinu, poukázat na základní shody a rozdíly v obou jazycích a hlavně odbourat zábrany při používání cizího jazyka. „V rámci projektu Odmalička, nebo německy Von klein auf byla tato metoda upravena speciálně pro mateřské školy. Jazyková animace může být i jakýmsi předskokanem jiných metod pro seznamování s cizí řečí,“ říká učitelka.

Samotné děti hra se slovíčky baví. „Já už vím, jak se řekne sluníčko! Sonne!“ říká šestiletá Kačenka. Sedmiletý David dokáže německy pojmenovat dům jako Hause a oba společně napočítají do pěti. Německy, samozřejmě.

Pak je čeká další zábavná hra. Pexeso trošku jinak. „Nejdříve společně spočítáme kartičky pexesa,“ velí animátorka, a děti počítají. Pak ale všechny kartičky obrátí. Takhle se to přece nehraje! Ale ono by to stejně nešlo, všechny kartičky tu jsou jen jednou, dvojice chybí. „Asi nám je schoval ten velikonoční zajíček, tak víte co? Najdeme je. Každý si vyberte jednu a německy řekněte co na ní vidíte a pak se pustíme do hledání. Pokud najdete kartičku, která nepatří do vaší dvojice, nechte jí ležet v úkrytu,“ vysvětluje animátorka, která děti nemusí ani pobízet, všechny se totiž okamžitě rozběhnou po místnosti, aby svoje chybějící pexeso našly.

Pojmenovat je nebyl velký problém. Němčina má totiž spoustu slovíček podobných, a animátorka si pro první ukázkovou hodinu vybrala právě taková. „Auto se řekne auto,“ ví i malý Davídek.

Autor: Michaela Kunešová

5.4.2011
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení