Podle majitele plzeňské cestovky Daen Milana Kittnera byl před prázdninami zvýšený zájem především o dva druhy dovolených. „Část lidí odjela na hory za sněhem, další si naopak zvolili pobyt u moře,“ říká Kittner. Lyžovat se prý jezdí nejvíce do Itálie a Rakouska. Za sluníčkem pak rodiče s dětmi míří do Egypta, Dominikánské republiky nebo na Kubu.

V módě jsou také relaxační pobyty v českých lázních. O výběru dovolené na jarní prázdniny prý příliš nerozhoduje cena. „Nejdůležitější je, čemu se chtějí lidé na dovolené věnovat. Zda zimním sportům, relaxaci nebo opalování,“ dodává Kittner.

Podobně to vidí také tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Daniel Plovajko. „Jarní prázdniny jsou teď společně s vánočními svátky nejčastějším termínem pro dovolené. Oblíbenými lokalitami jsou například Egypt, Kanárské ostrovy nebo Spojené arabské emiráty,“ potvrzuje. Nejčastější délka pobytu je logicky jeden týden. „To jinak nebývá zvykem. Třeba v létě jsou běžné dovolené nad deset dní,“ doplňuje.

Na chod plzeňských firem a společností prázdniny žádný velký vliv nemají. „Nepozorujeme, že by si zaměstnanci brali dovolenou nějak masivně. Kdo dovolenou potřeboval, ten si ji vzal, ale výroba běží normálně,“ uvedl manažer plzeňského Panasoniku Pavel Ratislav.

Podobné to je i ve Škodě Holding. „Zaměstnanci, kteří potřebovali na prázdniny dovolenou, to oznámili dopředu, takže s tím není žádný problém,“ potvrzuje mluvčí společnosti Radka Pistoriusová.

„Volno jsem si na prázdniny vzala, ale nikam jsme nejeli. Jsem s dětmi doma. Chodíme spíš na procházky po Plzni a okolí. Byli jsme třeba v zoo,“ svěřuje se Plzeňanka Iveta Martincová.