Jejich práce byla jednou z těch, které nadchly porotu 40. ročníku mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice.

Anna Žižková (7), Kateřina Berglová (9), Šimon Bergl (8) a Marie Šabková (7) se inspirovali knihou Jiřího Trnky Zahrada a také filmem, který vznikl na motivy této knihy.

„Vytvořit větší keramický objekt je velmi náročné, děti proto mají možnost pracovat ve skupinách. Anička, Katka a Šimon pracovali na keramické soše s názvem Když sloni létají a Maruška vytvořila Kocoura Zločičáka," říká jejich učitelka Eva Kučerová. Děti lepily zvolené figury z plátů hlíny, detaily potom domodelovávaly. Hrubou sloní kůži vytvořily otiskem staré háčkované krajky, kocouří srst vznikla naškrábáním špachtlí. „Kocoura jsem dělala asi tři týdny. Jeho tříkolka je vyrobena z vázacího drátu," předvádí svůj výtvor Maruška. Na slonovi děti pracovaly celý měsíc.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí vyhlazené obce a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Původně národní výstava se v roce 1973 stala výstavou mezinárodní a časem se stala dobře známou mezi dětmi a učiteli doslova po celém světě. „V posledních letech přichází do výstavy přibližně 25 000 velmi kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších sedmdesáti států včetně exotických zemí, jako jsou Čína, Japonsko, Filipíny, Indie, Keňa, Srí Lanka či Zimbabwe," uvádí kurátorka výstavy Ivona Kasalická. „Do letošního 40. ročníku jsme obdrželi 26 064 prací z 67 zemí," upřesňuje.

Hlavním tématem výstavy letos bylo divadlo, loutka a pohádka, a to na počest stého výročí narození Jiřího Trnky. „V hodinách jsme měli jeho knížku Zahrada, děti si ji pročítaly a prohlížely obrázky. Film už znaly, takže v tomhle ohledu měly práci usnadněnou. O Trnkovi jsme si povídali, také o tom, že se narodil v Plzni," říká Eva Kučerová, která je z vítězství svých svěřenců nadšená. „Největší radost jsem měla z toho, že měly radost děti," uzavírá učitelka základní umělecké školy.