Podle ředitelky školy Dagmar Mezerové bylo třeba všechny děti i pedagogy ze zbourané budovy sestěhovat do zbylých prostor. „V prvních plánech to vypadalo dost děsivě. Některé děti, které by se sem nevešly, měly třeba jezdit do školy do Pňovan. Naštěstí jsme nakonec ale všichni zůstali v Touškově,“ říkala Mezerová.

Kromě desítek žáků se do staré budovy nastěhovala ředitelna, sborovna i pět kabinetů. „Využili jsme úplně všechny místnosti. Děti se dokonce učí v počítačových učebnách třeba český jazyk, jedna učebna je také ve sportovní hale – v místnosti, kde mělo být fitcentrum,“ pokračovala ředitelka.

Nejkurióznější vyučovací prostředí mají ale páťáci. „5. třída je napořád umístěna v prvním patře hasičské zbrojnice. Vyučování mají takové volnější, protože na začátky a konce hodin dětem nezvoní. Má to ale i své plusy – učitelé mohou délku hodin přizpůsobovat dětem, reagovat na to, jak jsou žáci aktivní a jak vnímají. A děti z okna občas můžou vidět výjezd hasičů,“ konstatovala s úsměvem Mezerová.

Učitelům podle ní stěhování také v něčem prospělo. „Museli si s sebou brát jen ty nejnutnější učební pomůcky, takže si všichni alespoň přetřídili spoustu věcí,“ říkala.

„I přes všechny ztížené a stísněné podmínky ale děláme všechno normálně. Rozvrhy jsme navrhli tak, aby se nikde nic nekrylo, a jde to. Bylo ale třeba si zvyknout na ten chaos, třeba když se o přestávce vydají děti na chodby, jsou to vážně velké davy lidí,“ podotkla ředitelka.

Stejně jako v učení nebrání škola, která má o budovu méně, aby se děti také na letošní Vánoce nevydaly do touškovského domu s pečovatelskou službou nebo nespolupracovaly s plzeňskou zoologickou zahradou.

Nová budova touškovské základky má stát 49 milionů korun a má být podle smlouvy hotova na jaře roku 2010. Městský úřad a pracovníci najaté firmy budou prý ale dělat všechno pro to, aby do ní žáci začali chodit už v září roku 2009.