S kyticí v ruce měl před půl osmou do školy ve Všerubech namířeno i Petr Pražma. „Nesu paní učitelce jiřiny a kapradí za to, že nás dovedla do šesté třídy. Sám jsem je vypěstoval na zahrádce. Do školy jsem se už těšil, hlavně na matematiku,“ řekl žák. Tomáš Kraus, kterého do druhé třídy doprovodila maminka a bráška, se těšil na Viktora. „Je to můj kamarád. Sedím vedle Valinky, na tu se taky těším,“ povídal trochu stydlivě Tomáš. Setkání se spolužáky z páté třídy školy v Dobřanech těšilo například i Moniku Petelovou.

Už deset minut před zvoněním sedělo vzorně na židlích ve všerubské základce i sedmnáct nových prvňáčků. Netrpělivě čekali, co se bude dít. Stoly se jim prohýbaly pod školními pomůckami a sladkostmi, které jim na první cestu do školy dali rodiče. Někteří neodolali a začali prozkoumávat, co v obrovském kornoutu mají. Patrik Farek se o bonbony podělil s novými spolužáky. „Ale vem si jenom jeden,“ upozorňoval.

Prvňáčky přišli do všerubské školy přivítat i zástupci obce v čele s místostarostou Miroslavem Falkenauerem. Ti předali dětem pastelky a kytici.

Nového školního roku se nemohly dočkat ani Adélka Kryčová a Adélka Foltýnová z Města Touškova. „Teď budeme chodit do druhé třídy. Sedíme spolu v lavici. Nejvíc se těšíme na tělocvik, matematiku, výtvarku a hudebku,“ shodli se obě dvě.

Podobné to bylo i jinde. Na příklad Anežka Matoušková z Chlumčan prý nemohla ani dospat. „Je to tady dobrý,“ okomentoval první hodinu i její spolužák David Tomíšek a už upaloval domů prohlédnout si s tatínkem pracovní sešity a další věci, které ve škole dostal.

První zářijový den se to kolem škol hemžilo nejen dětmi, ale i policisty, kteří dávali na školáky pozor u přechodů. Jen na jižním Plzeňsku upoutala jejich přítomnost větší pozornost řidičů i přecházejících na osmi místech.