Příští sobotu navštíví zahradu Mikuláš s andělem a čertem, třetí adventní sobota (13. 12.) bude patřit zpívání koled a rorátů v podání přeštického ženského pěveckého sboru Carmina. V poslední adventní sobotu (20. prosince) se zoo promění v jeden velký živý betlém, na Lüftnerce se bude vyhodnocovat nejzajímavější vánoční cukroví. V 16.30 hodin uzavře advent podvečerní komentovaná procházka vánočně vyzdobenou zahradou.

„Protože jsme tuto sobotu nazvali Štědrou, budou mít od 12 hodin návštěvníci do celého areálu vstup zdarma,“ slibuje František Hykeš ze zoo. Dodal, že lidé mohou přinést svým oblíbeným zvířátkům pamlsky v podobě jižního ovoce, jablek, zeleniny, dětských piškotů nebo ořechů.

Prožijte advent a předvánoční čas i jinak než v nákupních centrech!

Přijměte pozvání na adventní program do Zoologické a botanické zahrady města Plzně!

Adventní program v Zoologické a botanické zahradě města Plzně začíná již tuto sobotu 29. listopadu. V hospodě na statku Lüftnerka u praskajícího krbu se uskuteční od 14 hod. tvůrčí dílna, při níž budou mít zájemci možnost si zhotovit za odborného vedení adventní věnec.

Celkově letošní adventní program na statku Lüftnerka vychází z jeho tradic v minulých letech, ale jeho vyvrcholení 20. prosince dozná řady zajímavých změn.

Druhá adventní sobota v ZOO a BZ (6. 12.) bude věnována od 15 hod. Mikulášskému odpoledni. Nerozlučná dvojice Mikuláš a anděl budou hodným dětem nadělovat dárky,na ty ostatní se zaměří čert. Dárky si mohou pro své ratolesti přinést i rodiče – Mikuláš je jim rád zprostředkovaně předá. Bude mít však i svůj vlastní dárkový fond, ale ten otevře jen za odříkání nějaké básničky nebo zazpívání písničky.

Třetí adventní sobota 13. 12. rozezní Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně koledy a roráty v podání přeštického ženského pěveckého sboru Carmina.Pěvecká produkce začne ve 14 hod. u hlavní pokladny a vyvrcholí na statku Lüftnerka.

Zatímco koledy patří správně až k času vánočnímu, roráty provázely naopak advent. Jsou součástí mariánské mše sloužené ve všedních dnech od začátku adventu do 16. prosince. Název dostaly podle prvních slov úvodní písně této mše Rorate coeli desuper – Rosu dejte, nebesa, shůry…

Carmina vytvoří v zahradě vždy neopakovatelnou atmosféru, žel, v minulých letech jejímu vystoupení vůbec nepřálo počasí. Věřme, že letos si to její obdivovatelé vynahradí.

Na poslední adventní sobotu 20. prosince je připraven velmi pestrý a různorodý program.

Nejprve se ve 14 hod. promění statek Lüftnerka v jeden velký živý betlém. Bude to repríza loňského prozatím nejúspěšnějšího živého betlému v podání nadšenců ze Starého Plzence.

Od 15 hod. bude odborná porota včele s předním gastronomickým odborníkem a autorem řady kuchařek Václavem Malovickým vyhodnocovat v hospodě na statku nejzajímavější vánoční cukroví připravené přímo návštěvníky zahrady. Přihlížející budou mít možnost při tom ochutnávat vánoční cukroví podle staročeských receptur z jižního Plzeňska a Pošumaví a kapra v několikeré tradiční úpravě. Tento programový blok je připraven ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně a personálem hospody na statku.

Vzorky vánočního pečiva do soutěže označené jménem a adresou tvůrce se přijímají v sobotu od 13 hod. v hospodě na statku Lüftnerka a den před tím na recepci správní budovy Zoologické a botanické zahrady města Plzně v ulici Pod Vinicemi od 14 do 17,30 hod. a v pokladně Vinice (Dinopark) od 14 do 17 hod.

Před závěrem odpoledne na statku Lüftnerka se návštěvníkům ještě naskytne příležitost zhotovit si pod odborným vedením výtvarnice Evy Rojíkové originální vánoční přáníčka na ručně vyrobeném papíru.

Poslední adventní sobotu uzavře v 16,30 hod. podvečerní komentovaná procházka vánočně vyzdobenou zahradou. O tuto výzdobu se již tradičně postarají především děti ze Základní školy v Městě Touškově na severním Plzeňsku.

Vzhledem k tomu, že Vánoce budou již za dveřmi, dostala tato sobota v programové nabídce přívlastek ŠŤĚDRÁ. Pro návštěvníky to znamená,že od 12 hod. budou mít do celého areálu zahrady vstup zdarma. Organizátoři předpokládají, že přesto svá oblíbená zvířátka podpoří a přinesou jim nějaké pamlsky v podobě např. jižního ovoce, jablek, zeleniny, dětských piškotů, ořechů …

Samozřejmě očekávají, že zájmem a přinesenými vzorky podpoří i I. ročník soutěže o nejzajímavější vánoční pečivo návštěvníků plzeňské zoologické a botanické zahrady.

Novinkou letošního adventního programu je i bonus pro jeho pravidelné návštěvníky. Každý, kdo se prokáže vstupenkami z předchozích třech sobot, bude mít možnost vyhrát několik zajímavých cen.

Ryze vánoční program v zahradě otevře Vánoční dětský klub Lüftnerka. Jde o denní tábor pro děti formou tvůrčích dílen a dalších aktivit s převážně vánoční tématikou. Tábor se koná v pracovních dnech po celé prázdniny od 8 do 16 hod.

Dopoledne na Štědrý den a na Silvestra se bude opět chytat zlatá rybka, která dokáže splnit leckteré přání, a soutěžit na naučné stezce. Štědrodenní program by mělo letos zpestřit i jedno velké překvapení.

Procházku do Zoologické a botanické zahrady města Plzně doporučujeme i 1. ledna. Pod názvem Jak na Nový rok, tak po celý rok, dostane každý příchozí ke vstupence bonusovou poukázku, která mu umožní další dvě návštěvy za cenu jedné.