26. červen je totiž posledním dnem, kdy mohou cestovat s potomky zapsanými ve svém pasu. O den později už s nimi přes hranice nemohou. „Každé dítě včetně kojenců bude muset mít svůj doklad," prohlásil vedoucí odboru správních činností Roman Matoušek. Připomněl, že rodiče by měli s novinkou počítat v předstihu. „Pokud je 27. červen uprostřed dovolené, je třeba počítat s tím, že tam projedou bez dokladu, ale zpátky už ne," upozornil Matoušek.

Rodiče mají dvě možnosti – dětem mohou pořídit buď jejich vlastní pas a pak s nimi mohou cestovat po celém světě, nebo občanský průkaz. V tom případě se děti smějí pohybovat po státech EU, platí to však i do Chorvatska, které je součástí Schengenského prostoru. Zatímco pas pořídí za 100 korun, občanský průkaz je vyjde na polovinu.

Magistrát má na vydání obou průkazů 30denní lhůtu, čekací doby se v průměru pohybují kolem 50 minut. Člověk se jim ale může vyhnout, když se objedná dopředu na adrese www.uradbezcekani.cz na konkrétní datum a hodinu. V tom případě je odbaven do pěti minut. S sebou potřebuje rodný list dítěte a vlastní doklad totožnosti.

V pondělí se tvořily na úřadě kvůli cestovním dokladům dlouhé fronty, kolem poledne čekalo na odbavení asi 50 lidí. Reakce Plzeňanů na nařízení EU pořídit dětem vlastní doklady, bez nich nemohou vycestovat, byly vesměs negativní.