Kam mě vezmou po mateřské? To je otázka, kterou si klade třicetiletá Veronika Kučerová z Plzně. Návrat do původního zaměstnání je pro ni kvůli dlouhé pracovní době nepřijatelný. Nyní čeká druhé dítě, tak svoji situaci zatím neřeší. Podobně je na tom i většina ostatních matek s malými dětmi. Starosti řeší pomocí babiček, někdy i chův. „Nemám jinou možnost hlídání než školku nebo školu, babičky děti bohužel vyzvedávat nemůžou, obě pracují. Původně jsem pracovala v kanceláři od 9 do 17 hodin, ale školka má jenom do 16 hodin,“ říká Kučerová. Pokusí se prý najít alespoň ze začátku místo na zkrácený úvazek.

Takových zájemců nyní eviduje Úřad práce v Plzni 839. „Nepatří mezi ně ale pouze ženy s malými dětmi, jsou zde i muži a lidé, kteří o částečný úvazek žádají ze zdravotních a jiných důvodů,“ uvádí vedoucí odboru trhu práce Magdalena Čadová. Nabídka takových pracovních míst je ovšem daleko nižší. „V současné době máme v evidenci 57 volných míst. Za celý loňský rok jich bylo celkem 270,“ doplňuje čísla Čadová.

Plzeňské firmy se ve většině případů snaží k matkám v mnoha ohledech chovat vstřícně, záleží především na profesi. Žádné velké úlevy nelze zařídit například u dělnických oborů ve směnném provozu, jako je to třeba v Panasoniku. „Pokud ženám vyhovují směny, není s tím žádný problém. Když mají malé dítě, je to samozřejmě složité,“ říká manažer společnosti Pavel Ratislav.

Jiné je to, co se týče administrativních a manažerských pozic. „Máme tu i matky, které pracují z domova. Jedná se většinou o překladatelky. Ale jsou to opravdu jen výjimečné případy,“ doplňuje Ratislav. K požadavkům zaměstnankyň přihlížejí také v Pilsen Steel. „Záleží samozřejmě na funkci, kterou u nás vykonávají. Máme tu případ, že jedna žena z obchodního oddělení u nás pracuje na dohodu na částečný úvazek při mateřské dovolené,“ uvádí jeden z příkladů tisková mluvčí společnosti Petra Martušková.

Plzeňský Prazdroj poskytuje svým zaměstnankyním na mateřské dovolené některé benefity. „Patří mezi ně například šeky, za něž si mohou pořídit výrobky společnosti,“ potvrzuje mluvčí pivovaru Jiří Mareček. Ženy na manažerských pozicích navíc mají k dispozici služební auto nebo notebook.