Další přívalové deště zasáhly v pondělí večer a v noci region. V Želčanech na jižním Plzeňsku dobrovolní hasiči pomáhali lidem ze sklepů odčerpávat vodu. „Z polí a luk z Vlčtejna se valilo obrovské množství vody, bahna a kamení. Dva domy na konci vsi to odnesly. Voda se dostala do sklepů a scházelo prý málo, aby byla i v chalupě,“ sdělil nám Josef Škala.

Proudy vody z přívalového deště se nevyhnuly ani Kozojedům na severním Plzeňsku. Lidé tady ještě nestačili uklidit po kalamitě z minulého týdne a už mají bahno na dvorech zase. Rozsah škod tentokrát nebude tak velký. Voda neměla takovou sílu a dolů do vsi se nedostala.

Josefovi Sinkulemu se podařilo přívalu na svůj pozemek zabránit. „Vyndal jsem zanesené lapače roštů na odvod vody, takže se toho ke mně moc nedostalo,“ popsal Sinkule. Z opakujících se záplav už je nešťastný a se žádostí o radu se obrátil na Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky. Zde mu potvrdili, že problém není neřešitelný.

„Za to, že se splavuje zemina z polí a teče do vesnic, může způsob zemědělského obhospodařování. Je možné získat od ministerstva životního prostředí dotaci na vytvoření zabezpečovacích prvků, jako jsou meze, zatravnění nebo rozčlenění polí,“ upřesnil Michal Červenka z agentury. Podle něj některé obecní úřady už této možnosti využily, kozojedský k nim ale nepatří. „Nyní dokončujeme územní studii například v nedalekém Dřevci, pak budou následovat konkrétní opatření,“ doplnil Červenka. Ten zároveň upozorňuje, že nejvíce záleží na vlastnících polí, zda dají projektu zelenou. „Budeme se snažit vyvolat s představiteli Kozojed jednání,“ uzavřel.

Meteorologové lidi do dalších dnů uklidňují. „Silné bouřky už řádit nebudou. Očekáváme sice zvětšenou oblačnost a srážky, budou však menšího rozsahu,“ seznámila s předpovědí Marta Suchá z Hydrometeorologického ústavu v Plzni.