V záplavě informací, souvisejících s letošními prezidentskými volbami se trochu ztrácí jedno, pro Plzeň důležité, výročí. V lednu roku 2013 totiž proběhlo v Plzni referendum, týkající se kontroverzního projektu stavby obřího obchodního domu na místě zbouraného Domu kultury Inwest. Z rozhodnutí Plzeňanů byl projekt Corso Americká zastaven a městem Plzeň byla vypsána architektonicko – urbanistická soutěž na budoucí podobu místa mezi Americkou a Nádražní ulicí a křižovatkou U Jána a Denisovým nábřežím.

Podle nového projektu postaví společnost Ameside z pražské skupiny Amádeus Real na místě bývalého Domu hrůzy, jak se Kulturnímu domu Inwest často přezdívalo, nové byty, obchody a kanceláře. Vznikne tak moderní čtvrť, která zásadně změní tvář Americké ulice. Propojí se lokalita vlakového nádraží od Paluby Hamburk až po náplavku. Realizace tohoto projektu se však opět oddálila. „Pro plzeňský projekt Ameside bylo již na podzim 2022 vydáno územní rozhodnutí. Konkrétně Magistrát města Plzně, Odbor stavebně správní, vydal na počátku září rozhodnutí o umístění stavby Polyfunkční centrum Ameside, které bylo zveřejněno na úředních deskách. Proti němu se v poslední možný den odvolal pouze brněnský spolek Děti Země,“ říká Václav Klán, člen správní rady Amádeus Real Estate.

Spolek Děti Země, jehož statutárním zástupcem je Miroslav Patrik, zdůvodnil své odvolání tím, že se o existenci územního rozhodnutí dozvěděl až ze sdělovacích prostředků, takže nezná jeho obsah.

TechTower.
TOP 5 největších staveb loňského a letošního roku v Plzni

„Nikdo jiný žádné připomínky nevznesl a všechny dotčené orgány vydaly k projektu Ameside kladná stanoviska. Investor taktéž zapracoval všechny připomínky z předchozího veřejného projednávání EIA,“ pokračuje Klán. Investor tak nyní čeká na výsledek odvolání, které celou věc opět zdržuje. „Obáváme se dalšího až několikaměsíčního zdržení celého projektu, pokud úřady podlehnou tradičnímu aktivistickému tlaku. I když je v tomto případě zcela iracionální,“ říká mediální zástupce Amadeus Real Estade Karel Samec.

Odvolání se projednává především na ministerstvu zdravotnictví a verdikt se očekává během tří až šesti měsíců. „Aktuálně už nyní ale paralelně řešíme projekt, který bude součástí žádosti pro vydání stavebního povolení. Zatím nechceme předjímat, kdy ji budeme moci podat,“ dodává Václav Klán.

V nové městské multifunkční čtvrti v centru Plzně by měly stát bytové domy s celkem více než 120 byty, přes 21 000 metrů čtverečních administrativních ploch a okolo 100 obchodů. Čtvrtina ploch je určena pro občanskou vybavenost, tj. pro sport, volný čas a zábavu. Parkování se zhruba 1500 parkovacími místy je v souladu s územní studií umístěno v podzemí části. Středem území povede pěší zóna, která propojí vlakové nádraží s centrem města. Návrhy projektu Ameside, jak by mělo vypadat v současnosti zanedbané území naproti hlavnímu vlakovému nádraží v Plzni, jsou dílem architektů londýnského studia Chapman Taylor a českého AGE project.

Technologický park TechTower v Plzni na Slovanech se otevírá 1. února 2023.
Unikátní TechTower se otevře 1. února. Stál tři čtvrtě miliardy korun