Třeba pyramida vyskládaná z nejnovější knížky Veselí od dnes zřejmě nejčtenější české spisovatelky Radky Třeštíkové se soustavně značně tenčila. „Je tu s dvacetiprocentní slevou, chci ji mít,“ poznamenala jedna z návštěvnic. Do festivalové tašky přes rameno skládala hned několik titulů, prý před Vánoci jako když najde.

Zajímavé byly i netradiční expozice, třeba Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze, která v Plzni představila alespoň kousek z tchajwanské kultury. „Máme tu knížky o tchajwanských autorů přeložené do češtiny, některé jsem četl. Na Tchajwanu se čte dost,“ řekli Lukáš a Monika Krejčí, kteří v Plzni představili tamní ostrovní produkci. Kromě toho se na jejich stánku podávaly typické tchajwanské pochoutky mochi, což jsou koláčky z rýžového těsta plněné sladkou náplní.

Velmi zajímavé byly také besedy. Svět knihy Plzeň 2018. "Pro mě ta s čínským disidentem a spisovatelem Liao I-wuem. Měl jsem tu čest jej před několika lety přivítat i na radnici na Slovanech a posedět s ním u piva v Černicích," řekl senátor a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS).

Proč se Svět knihy rozšířil právě do Plzně? „Vím, že vztah Plzeňanů ke kultuře je velmi vřelý a pozitivní,“ uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer, který v Plzni působil jako člen týmu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015.

A zmínil i to, že první kniha vytištěná v Čechách spatřila světlo světa právě v Plzni.

Ilustrační foto
Stavba části okruhu Plzně by mohla začít v listopadu