Letos tak po loňské vynucené pauze pořadatelé připravili jeho rozšířenou verzi. Návštěvníky čekají dva dny plné bádání, působivých instalací, populárně-naučných show a tvůrčích dílen. Představí se na něm přes tři desítky převážně místních tvůrců.

„Maker Faire je festival všech kutilů, vynálezců, inovátorů a tvůrců. Vznikl asi před patnácti lety v Kalifornii a postupně se šíří. V České republice se konal poprvé v roce 2018, o rok později byl už ve čtyřech městech a letos přibudou další,“ uvedl za pořadatelskou organizaci Make More Vojtěch Kolařík.

Festival propojuje moderní technologie, tradiční řemesla, design, umění a vědu. „Podstatou festivalu jsou praktické zážitky. Návštěvníci si mohou vše osahat, pochopit, jak jednotlivé projekty či technologie fungují,“ pokračoval jeden z organizátorů.

V Depu tak budou k vidění ukázky 3D tisku, robotiky, ale třeba i vyšívání nebo práce s keramikou. Návštěvníci dostanou například možnost sestrojit si vlastní vodní raketu, vyrobit přírodní kosmetiku nebo se dozví jak na stavbu vlastního motokola. „Návštěvníkům chceme ukázat, že možností, jak rozvíjet vlastní kreativitu je mnoho. Maker Faire představuje cesty jak tvořit a objevovat doma, ale i v rámci již existujících skupin či organizací,“ doplnil Kolařík.

#youtube|5dFfF90m9BU|79s#

Jedním z místních makerů, kteří se v Depu představí bude Jiří Praus se svým mechanickým tulipánem. Víc do povědomí se dostal právě díky prvnímu Maker Faire v Plzni, na výrobu svých elektronických hraček si postupně vytvořil i všechny potřebné stroje. „V duchu makerství už tak jede celý proces výroby. Lidé se mohou přijít podívat, jak je možné s prostředky, které jsou dnes k dispozici, vytvořit nějaký vynález, který jim pomůže v práci nebo každodenním životě,“ uvedl Praus jeden z důvodů k návštěvě festivalu.

Některé větší instalace přivezou sami organizátoři. Mezi lákadla patří MansterVille, jeho hlavní část, železný kolos MansterWheel připomínající zvětšené kolečko pro křečka, stačila od svého sestrojení procestovat kus Evropy. Na druhé velké instalaci festivalu se nejmenší návštěvníci seznámí se základními fyzikálními principy, strojírenstvím a týmovou prací. Díky dráze Nerdy Derby od otevřené dílny PrusaLab si totiž zkusí navrhnout a zprovoznit vlastní závodní auto.

Festival se uskuteční v autobusové hale Depa a na jeho nádvoří v sobotu a v neděli, vždy od 10 do 18 hodin. Vstup na akci je zdarma, podmínkou je negativní test na covid, který si lze v rámci bezplatného antigenního testování (2x týdně) nechat udělat i přímo na místě. Více informací včetně kompletního programu na webu https://pilsen.makerfaire.com/.

Kdo je maker

Maker je inovátor, vynálezce, kutil, designér i nadšenec. Každý, který se nespokojuje s dostupnými věcmi, vytváří si nové, ale zároveň si je nenechává pro sebe – sdílí je s ostatními. Je to zkrátka kutil 21. století. Makerství je o zvídavosti, tvoření a inovacích. Nedefinuje se konkrétními činnostmi – přispívá ke zdravému sebevědomí, vzdělání, tvořivosti a rozvoji podnikavosti.