VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volební autobus Deníku: voliči, jsme tu!

Plzeňsko – Problémová ubytovna v Plzni na Karlově, chystaná průmyslová zóna v Liticích, kterou místní nechtějí a naopak léta slibovaný a marně vyhlížený obchvat Chválenic. 

11.10.2017
SDÍLEJ:

Deník vyvezl politiky mezi občany. Mluvilo se o ubytovnách, průmyslových halách i dopravní situaci. Během cesty politici odpovídali na řadu otázekFoto: DENÍK/Milan Říský

Na tyto tři problémy jsme se rozhodli podívat zblízka spolu s kandidáty předních politických stan před blížícími se volbami. Deník uspořádal v úterý speciální debatu s nimi a vyvezl potenciální budoucí poslance společně autobusem přímo na daná místa. 

„Hlavní témata a podle toho i cíle našeho zájezdu s kandidáty jsme stanovili na základě průzkumu veřejného mínění a podle toho, jak čtenáři vyplnili náš dotazník v novinách o tom, co by poslanci měli řešit. Ukázalo se, že čtenáře nejvíce trápí chybějící obchvaty obcí a stav silniční sítě, příliv zahraničních dělníků s tím rostoucí kriminalita a výstavba dalších a dalších průmyslových hal,“ řekl na úvod „výletníkům“ šéfredaktor Deníku Aleš Tolar.

ZPŘÍSNIT NA AGENTURY!

Ubytovna na Karlově patří k těm nejhorším v Plzni. V nuzných podmínkách tu žijí hlavně zahraniční dělníci, kteří tu bydlí. Jsou většinou bez kvalifikace, dělají pro pracovní agentury, které je sem přivážejí z Východu. Na denním pořádku jsou zde incidenty. Vloni tu dva cizinci dokonce ubili správce.

„Já kousek odtud bydlím, takže mě nemusíte říkat, co se tu děje já to dobře vím,“ vzal si u ubytovny jako první slovo lídr Pirátů Lukáš Bartoň. 

Mikrobus, z nějž vystupují lidé v oblecích jako ze žurnálu působí před ubytovnou jako pěst na oko. Bartoň mluví o vytváření ghett a o nejlevnější pracovní síle, kterou jsme ochotni do Česka vozit. „Jsme pro omezení svobody placených agentur. Musejí být pod licencí a starat se o ty, co sem přivážejí,“ dodává Pirát. 

Ostatní politici souhlasně přitakávají. Sociální demokrat Václav Votava zdůrazňuje, že problém se týká mnoha dalších měst. I on je pro tvrdší přístup směrem k agenturám. Jana Levová z SPD připomíná Bor u Tachova, kde se kapacity montoven ještě navyšují. „Nechci vidět, jaký to bude mít dopad,“ dodává. I podle ní musí mít pracovní agentury licenci. Ministryně Karla Šlechtová z ANO sice říká, že zahraniční dělníky potřebujeme, ale otázkou je jejich kvalifikace. „Personální agentury dokonce nabírají už učně, tak moc chtějí pracovní sílu. Ti pak ani nedostudují,“ dodává Šlechtová s tím, že zpřísnění pravidel je nezbytné.

Ilona Mauritzová kandidující za ODS připomíná i zdravotnický problém, kdy mnozí za zahraničních dělníků přivážejí nemoci, včetně třeba otevřené tuberkulózy. Politici se shodli, že ohledně přílivu dělníků ze zahraniční v minulosti udělalo spoustu vážných chyb. „Plzeň má sice výhodnou polohu, má dobře obsazené průmyslové zóny, ale nabídla málo příležitostí pro skutečně kvalifikovanou práci, naopak montoven pro tyto nekvalifikované dělníky je tu příliš,“ řekla Mauritzová. Podle Stanislava Antoše (KDU-ČSL) je bohužel řada cizinců ubytována i v soukromých bytech nebo garážích. Přesto podle něj lze problém řešit. „Je třeba zpřísnit kontroly. Máte to zkolaudováno, máte hygienické zařízení atd.? Je to věcí úřadů i komunální politiky,“ dodává. 

Ilona Jehličková z TOP 09 apeluje na zpřísněný postup vůči agenturám. „V podstatě je to novodobý otrokářský systém. Chceme podporovat vědu a výzkum, ne montovny,“ dodává Jehličková. 

Plzeňská dopravní, s.r.o.Autobus pro cestu zajistila společnost Plzeňská dopravní, která nabízí pohodlnou, luxusní a bezpečnou mezinárodní i vnitrostátní autobusovou dopravu pro jednotlivce, firmy i cestovní kanceláře po celé Evropě. www.plzenskadopravni.cz

NECHTĚNÉ FABRIKY

Výstavba nových montoven, to je téma i druhé zastávky našeho mikrobusu v Liticích. Místní mají strach z toho, že jim v obci vyroste na 13 hektarech průmyslová zóna s halami vysokými až 14 metrů. Nechtějí to. Už proto, že zatím netuší, co se tu bude vyrábět a také kvůli dramatickému zvýšení dopravy a nonstop provozu se 670 pracovníky. 

I když prší, na politiky tu čekají místní. Připouštějí, že jejich problém se táhne dlouho, původně mělo jít o zónu pro drobné živnostníky. Jen se to časem 'na městě' nějak zvrtlo. Litičtí tvrdí, že je město obešlo a prosadilo si své. „Kdy byl schválen územní plán? Kdy stavební povolení?“ zajímá se Karla Šlechtová. Připomíná, že Litice mají právní i zastupitelský problém. 

Místní zastupitel Pavel Bosák vysvětluje, že nyní jde hlavně o posudek na životní prostředí, tzv. EIA, jenž byl zpochybněn a také o pronájem okrajových městských pozemků, které investor ke stavbě potřebuje. „Máte nárok na přezkum, nedejte se,“ říká Šlechtová. Nechce uvěřit tomu, že v případě rozběhnuté obří stavby lidé dosud nevědí, co se se bude v areálu vyrábět. „Máme strach i o vodu. Pokud tu udělají avizovaných devět vrtů, přijdeme o ni všichni,“ říká jedna z místních litických žen.

Realista Netolický míní, že problém Litic se měl řešit v Liticích a ne systémem ´větší bere´ přes město. „Proč obvody vůbec existují?“ ptá se. Václav Votava chce vědět, zda se mohou domluvit ještě na kompromisu. „Přece jste už připustili, že pokud se projekt upraví a zmenší, jste ochotni dál jednat?“ ptá se Votava. 

„Investor nic jiného než velké areály neumí, řekl nám to,“ dodává Pavel Bosák z Litic. Poslední možností je prý referendum a snaha o odtržení Litic. 

ČEKÁNÍ NA OBCHVAT

Když přijíždí mikrobus do Chválenic, je všem na první pohled jasné, jaký zde mají místní problém. Po zdejší silnici projíždí nekonečná kolona auta mířící z Plzně na jih Čech. Místní už léta protestují. Na ploty u svých domů před časem rozvěsili transparenty „Chceme obchvat“, „Stop kamionovému teroru“ atd. „Teď už je snad vše na dobré cestě. Máme vše domluvené s ŘSD i schválené zastupitelstvem,“ říká místní starosta Pavel Kvídera. Přesto reálný termín pro zahájení stavby je nejříve v roce 2022. Od novinářů zaznívá otázka: „Proč jsou zapotřebí tak dlouhé lhůty? Pochopil bych to u problémových staveb typu Temelína, ale proč u silnice, která má evidentně všem prospět?“

„Mluvíte mi z duše,“ přitakává Miroslav Blabol z ŘSD, který na místo přijel za politiky rovněž. Vysvětluje, že u nás bohužel platí takové zákony, že od technické studie je ke stavebnímu povolení nutných osm let. „Jsou tam správní a další lhůty, které je nutné dodržet,“ dodal Blabol.

Ani lídři nechtějí moknout a chutnají jim bagetyNikdy bych si nepomyslela, že týden před volbami lze podniknout výlet s lídry politických stran v jednom mikrobusu. Jde to, a to dokonce bez psychické újmy. Doufám, že se mnou budou politici souhlasit: v autobuse byla legrace, mezi účastníky zájezdu nevládla nevraživost. Když kdosi vtipně poznamenal, že ty hnědé podšálky by se vážně měly vracet…, roztál i řidič autobusu Jaroslav Hořejší. Na hlášku, že jistě už vezl leccos, ovšem tohle…, se jen shovívavě usmál a pokýval hlavou.
Tak trochu střípků z cesty: Ministryně Karla Šlechtová měla strach o svůj účes, protože večer natáčela na Barrandově. Poslanec Votava jí občas držel deštník nad hlavou se slovy: podržím vám ho, i když jsme v koalici už jen na papíře!
Když Šlechtová v autobusu hlasovala kartičkou ANO-NE, zakryla ji zezadu deskami, aby se názorem neprozradila před ostatními sedícími za ní. Mimochodem když se někdy všichni shodli na kladné odpovědi a autobus se zaplnil kartičkami ANO, mnohým trochu zatrnulo.
Poslanec Jiří Valenta vytáhl bagetu v autobuse jako první, a to na doporučení šéfredaktora, že na výlet svačina patří.
Jana Levová přijela bílým BMW, a než odjela autobusem, nechala zapnuté blikačky. Při příjezdu už jen slabě sípaly, ale druhý den ráno auto před Deníkem nestálo. Nejspíš odjela.

Autor: Dana Veselá

Nahravá se anketa
11.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Hasič 19 500 Kč

Ostatní příslušníci HZS ČR Dispečer/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, * plánování přeprav a další činnosti s tím spojené, * příjem a zpracování objednávek, * obsluha bezpečnostních systémů (CCTV, EPS, EZS), * komunikace s klienty, * základní řízení zaměstnanců, Požadujeme:, * řidičský průkaz skupiny B, * čistý trestní rejstřík, * zbrojní průkaz skupiny D, E (možnost získat po nástupu ve zkušební době, věk min. 21let), * profesní kvalifikace "Strážný" 68-008-E (možnost zprostředkovat před nástupem, na nákady zaměstnavatele), * jazyková vybavenost výhodou, * praxe na obdobné pozici nebo v oboru výhodou, není podmínkou, * znalost práce na PC (MS Word, Excel, Outlook…), * organizační schopnosti, Nabízíme:, Náborový příspěvek po zkušební době až 5 000,- Kč, příspěvek na stravné 80,-Kč /den, volnočasové benefity, možnost zajištění ubytování (na ubytovně) s příspěvkem zaměstnavatele, možnost přesčasových hodin.. Pracoviště: Loomis czech republic a.s., plzeň, Husova, č.p. 2727, 301 00 Plzeň 1. Informace: Petr Suchan, +420 730 181 930(po-pá9:00-15:00).

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 12 200 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: celá ČR, Požadujeme: vyhláška 50§ výhodou., Zaměstnanecké výhody: zajištění ubytování.. Pracoviště: Stavební podnik plzeň s.r.o. plzeň, 301 00 Plzeň 1. Informace: Konkolová, +420 775 008 200.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Autoelektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru, praxe výhodou.. Pracoviště: Zlatý dům, s.r.o., Koterovská, č.p. 514, 326 00 Plzeň 26. Informace: Vlasta Brejchová, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 15 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři květinář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŽIVOTOPIS ZASLAT NA E-MAIL: info@eslamenka.cz, Zkušenost s vázáním květin podmínkou, zájem o práci, HPP do tradičního květinářství v Plzni, velké množství vazeb a práce s kvalifikovaným kolektivem, plat dle praxe a dovedností. Pracovní doba - dle domluvy 1sm. nebo 2sm. provoz. Možno na zkrácený úvazek - mzda je uvedená pro plný úvazek. , Nástup po domluvě.. Pracoviště: Jiří maryška - slaměnka [349], Americká, č.p. 175, 301 00 Plzeň 1. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Obce jsou zavalené drahými nabídkami na ochranu údajů

Umělecké výtvory Milana Knížáka vystavené v karlovarské Galerii umění
EXKLUZIVNĚ
29

Ruska obvinila Galerii umění. Prý vystavuje dětské porno

Viktoria ve Zlíně. Kouč Vrba chce první jarní výhru v lize

Plzeň – V Evropské lize na jaře dvakrát zvítězili, ale v domácí soutěži na výhru zatím marně stále čekají.

Nemocných chřipkou ubylo, dva okresy stále hlásí epidemii

Plzeňský kraj - Kromě Tachovska a Domažlicka už všechny okresy hlásí, že pacientů s chřipkou ubylo. V kraji připadá na 100 tisíc obyvatel 1454 případů.  

Nabízel letenky do celého světa. Podvedl 25 lidí

Plzeň - Podvodník může strávit 8 roků za mřížemi.

Chaplin inspiroval Pokorného. Nový balet má premiéru v sobotu

Plzeň – Život a tvorba umělce, jenž se stal významným symbolem nejen filmového umění, ale vlastně i první poloviny 20. století, se staly inspirací Jiřímu Pokornému, šéfovi baletního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT