Útok kyselinou
18. listopadu – Neznámý pachatel v Plzni-Lobzích zaútočil na 25letou Martinu a polil ji kyselinou. Z místa zmizel. Žena byla v kritickém stavu hospitalizována. Policie v dalších dnech opakovaně vyzvala ke spolupráci veřejnost, ale pachatel zmizel.
29. listopadu – Náměstek policejního ředitele v rozhovoru pro Deník řekl, že s největší pravděpodobností útočil muž a nebyl to akt „pomatence", který by si oběť vybral náhodou, ale šlo o cílený útok. Vyjádřil přesvědčení, že se případ podaří objasnit a pachatele dopadnout. Od té doby policie o případu mlčí.
2. prosince – Stav napadené umožnil její transport z Plzně do Prahy. Má těžké popáleniny v obličeji, na hlavě a na nohou. Není jasné, zda nepřijde o zrak.  

Do kolen ho dostala tragédie, která se odehrála v pondělí 18. listopadu.

Jeho bývalá přítelkyně Martina se ten den stala v Plzni obětí zcela mimořádně brutálního útoku. Někdo ji polil kyselinou a způsobil těžká zranění obličeje a i vnitřních ústrojí s těžkými následky. Žárlivost jako motiv takového činu se nabízí. O Jana se okamžitě začala zajímat policie. Ta dosud kvůli útoku nikoho nezadržela a nechce se vyjadřovat k tomu, jak široký je okruh podezřelých. O Janovi mluví jako o jednom z mnoha svědků, které kvůli útoku vyslechla.

Jan odmítá komunikovat s novináři. Domnívá se, že ho jen poškozují. Deníku se ale svěřil s tím, co během posledních tří týdnů prožívá. Souhlasil s uveřejněním článku pod podmínkou, že ho nebudeme fotit a uvádět jeho příjmení.

Předem upozornil, že nebude říkat nic o tom, jak probíhaly výslechy na policii, o čem vypovídal, na co se policisté ptali, zda a jaké má pro pondělní ráno alibi. „Nesmím s nikým o ničem souvisejícím s vyšetřováním mluvit, upozornili mě na to," řekl Jan.

Je na něm patrné, že prožívá těžké chvíle. Je unavený, často zívá. Stěžoval si, že špatně spí a musí brát prášky. Nedokáže se soustředit. Několikrát se při rozhovoru nepřítomně zadíval do neznáma. Opakovaně řekl: „Hlavně ať se z toho Martina dostane, ať už je líp."

Někdy i rozčilením zaklel a bouchl do volantu svého auta. Zůstali jsme sedět uvnitř vozu, přestože vedle byla otevřená restaurace. Pozvání tam odmítl.

„Nikam mezi lidi teď nejdu. Všude se na mě divně dívají a mám pocit, že si na mě ukazují jako na vraha, na bestii. Já přitom nic neudělal, nikdy jsem nikomu nic neudělal," řekl a chvěl se mu při tom hlas.

Když Janovi policisté v pondělí 18. listopadu dopoledne telefonovali a pozvali si ho, myslel si, že to bude banalita jako už několikrát v minulosti. Nějaký přestupek… Policisté mu zprvu neřekli, jaký je důvod jeho výslechu. Skutečnost se dozvěděl až v průběhu mnohahodinového výslechu. Byl prý v šoku z toho, co se stalo, a ještě víc z toho, že podezřelým je on. Když se pak pozdě večer dostal domů, nemohl zamhouřit oko. „Byl jsme úplně zmatený."

Bulvár mu sebral soukromé fotky

A druhý den ho čekal další šok, to když otevřel internet. V článcích se o něm mluvilo jako o hlavním podezřelém.

„Bulvár mi z facebooku stáhl soukromé fotky a zveřejnil je, k tomu moje jméno i vyfocené auto." Novináři mu od té doby volají, píší SMS, jezdili za ním až domů.

„Nějaký člověk, asi z Blesku, spal dokonce v autě před domem," vzpomíná Jan. Rozčílil se a odmítá se novinářům vyjádřit. „Stejně ani nevím, co bych jim říkal, Vždyť já o tom fakt nic nevím." Nejvíc zle mu bylo, když mu začaly chodit i sprosté a výhružné e-maily.

„I naši jsou z toho všeho špatní, mám o ně strach."

Jan se uzavřel před okolním světem do sebe. Vzal si volno a nepracuje. „Bojím se zajít do restaurace, kam jsem vždycky chodil, do obchodu. Mám strach, že si nějaký magor na mě počká a bude si myslet, že udělá spravedlnosti zadost a někde mě odrovná."

Nepřidaly mu ani reakce některých kolegů, když si v novinách přečetl, že o něm mluví jako o podivínovi. Janovi na
opak trochu pomohla podpora kamarádů. Třeba ochránce zvířat Karel Makoň, který se zná s Martinou i Janem, si rozhodně nemyslí, že by Jan byl takového útoku schopen.

Jan komunikoval i se sestrou napadené Martiny.

„První zpráva, kterou jsem od ní dostal, byla hrozná. Chápu ji, musí to být pro ně šílené. Pak mi napsala ještě jednou a vyjasnili jsme si to," říká Jan.

S Martinými blízkými měl vždycky pěkný vztah. Na kontakt s jejími rodiči ale od osudného pondělí nedošlo. „Nemám sílu jim volat. Nevím, co si myslí," říká tiše.

Život mezi
 dvěma ženami

S Martinou Jan udržoval poměr asi dva roky. Nežili spolu, vídali se jen občas. Jan to nechtěl rozebírat, ale z jeho slov vyplynulo, že vedle Martiny měl souběžně vztah i s jinou ženou, s níž je i nyní. S Martinou se přestal scházet v létě. Přiznává, že to nesl těžce. „Ale poslední dobou jsem se už srovnal. I jsem si říkal, že je vlastně dobře, že je vše vyřešeno. A pak se stala Martině ta hrůza."

Odmítá, že by s tím měl cokoliv společného. A kdo tedy ten čin mohl spáchat?

„Věřte, že tuhle otázku jsem si položil už tisíckrát, opakovaně se mě na to ptali policisté. Ale já fakt nevím," říká. Jen v náznacích mluví o Martině zaměstnání, ale nechce to nijak konkretizovat. Martina pracovala v personální agentuře, kde zaměstnávali cizince. A s těmi většinou agentury mívají potíže.

Na otázku, co si myslí, že bude následovat, Jan krčí rameny. U výslechu byl dvakrát a od té doby se mu policisté už neozvali. Doufá, že pachatele brzy najdou. Protože to ho snad může po tom všem očistit. A hlavně si přeje, aby světlo do případu vnesla sama Martina, až bude moci vypovídat.

„Snad jí brzy bude líp…," zopakoval na závěr.