V areálu Aeroklubu Plasy je o posledním dubnovém a zároveň prvním květnovém víkendu mnohonásobně více lidí i letadel než za běžného provozu. Koná se další ročník přehlídky Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton. V sobotu i v neděli nabízí jako vždy tentýž program.

První den přehlídky po obloze modré jako z reklamního poutače zaburáceli na úvod tradiční hosté, armádní stíhačky JAS 39 Gripen, ovšem jinak hrála dramaturgie spíše na historickou notu.

Například když zvukaři ztišili hudbu, vychutnávali si diváci motor zrekonstruovaného hornoplošníku Praga E114 Air Baby, který v Plasích absolvoval úspěšnou premiéru. Atraktivní byla také akrobacie v podání letounu JAK-55 s Karlem Kuthanem za kniplem, přiletěl i světoznámý elegán, dvoumotorák Aero Ae-45. K nejzajímavějším atrakcím patřily historický dřevěný kluzák Hol's der Teufel, jemuž ke startu pomohl automobil, a slavný trojplošník Fokker Rudého barona Manfreda von Richthofena, jenž přivezl soubor Kindernay's Flying Circus.

Pomyslnou korunu letošnímu Dni ve vzduchu nasadila švýcarská akrobatická skupina P-3 Flyers. Letouny Pilatus, s nimiž Švýcaři přiletěli a na obloze předváděli psí kusy, už jsou vlastně také historické kousky.

Pokud diváky něco zklamalo, byl to zkrácený přílet třetího gripenu předčasně ukončený technickou závadou na letadle, a také že se nedočkali avizovaného leteckého souboje Rudého barona s britským protivníkem, nýbrž jen několika průletů doprovázených pyrotechnickými efekty na letišti.

Jinak ale návštěvníci kvitovali hlavní i doprovodný program, kromě těch hlučnějších motorových letadel si jejich potlesk vysloužili parašutisté a větroně. Oceňovali rovněž velké množství stánků s občerstvením, u nichž se na rozdíl od toalet netvořily fronty.

V neděli Den ve vzduchu pokračuje, areál se otevře v 9:00 a o hodinu později akce začne. Počasí sice nemá být tak slunečné, nicméně diváci by neměli zmrznout ani zmoknout.