„Vedle peněz na dostavbu školy ve Stodě a sportovního areálu v Blovicích je zoo jednou z mých priorit,“ uvedl například poslanec ODS Jiří Papež. Mimo něj chce peníze do zoo dostat i jeho stranický kolega Zdeněk Prosek, poslanci ČSSD Václav Votava a Václav Šlajs a jako alternativu, kam peníze směrovat, uvedla zoo i komunistka Ivana Levá. Podle zjištění Deníku by se mělo jednat o pomoc při přestavbě bývalého podzemního vojenského krytu, kde by kromě zvířat a rostlin byla i jakási ukázka vzhledu krytu během války.

Poslanci se shodli, že už v této době za nimi chodí starostové a žádají o pomoc při shánění peněz na investice v obcích a menších městech. „Každým rokem žádají zpravidla o podobé věci. Potřebují peníze na infrastrukturu - kanalizace a vodovody, nebo shánějí finanční pomoc na opravu škol a výstavbu sportovišť. Už teď mám na stole štos žádostí, kde se žádá dohromady o stamiliony,“ uvedl Votava. Jako místopředseda rozpočtového výboru dobře ví, že letos se bude porcovat mnohem méně peněz než v uplynulých letech. „Sám ministr Kalousek říká, že to bude medvídek po dietě. Běžně se přes pozměňovací návrhy přerozdělí zhruba 4,5 miliardy korun, z nichž Plzeňský kraj dostává hodně přes 200 milionů. Letos odhaduji, že na přerozdělení zbyde tak 1,5 miliardy,“ dodal Votava.

Přerozdělování peněz do regionů má v parlamentu dlouhou tradici. Ne všichni poslanci to ale vítají. „Je to nesystémové, a tudíž nespravedlivé,“ říká například Prosek. Poslankyně Levá připouští nesystematičnost, ale přitom připomíná, že ministerští úředníci nevidí, jak vypadá vybavení jednotlivých škol, a těžko tak mohou posoudit, která škola potřebuje peníze více a která méně. „Navíc rozpočet na ty nejmenší obce nemyslí, takže je dobře, že to mohou při schvalování rozpočtu udělat alespoň poslanci,“ říká Levá.

K porcování medvěda dochází v rámci druhého čtení zákona o státním rozpočtu. V těchto dnech má jít zákon do prvního čtení. „Druhé čtení a připomínkování nás čeká v druhé polovině listopadu. Celý rozpočet bude schválen na počátku prosince,“ dodal Votava.

Ptali jsme se poslanců:

1. Kolik peněz byste potřebovali, kdybyste měli uspokojit všechny, kdo vás dosud požádal o finanční pomoc při návrzích změn v rozpočtu?

2. Na co se peníze obecně žádají?

3. Máte mezi žádostmi nějaké, které upřednostňujete?

4. Jak vnímáte porcování medvěda?

Jiří, Papež, ODS

1. Na uspokojení všech dosavadních požadavků bych potřeboval zhruba 60 milionů korun. Reálných je bohužel tak deset.

2. Starostové mne žádají o peníze na opravy a dostavby školních zařízení a hřišť a na výstavbu a modernizace zdravotnických zařízení.

3. Všechny jmenované věci mají charakter priorit, kde bych rád pomohl. Určitě bych se nepral o peníze na výstavbu golfového hřiště a podobně. Kde chci ale nejvíce pomoci? Je to dostavba Základní školy ve Stodě, výstavba sportovního areálu u školy Blovicích a podpořím investiční záměr v plzeňské zoo.

4. Ministerští úředníci nemohou objet všechny vesnice, aby posoudili, kde jsou peníze nejpotřebnější. Do regionů vidí lépe poslanci. Když se možnost přerozdělení části peněz nabízí, je dobré ji využít.

Zdeněk Prosek, ODS

1. Potřeboval bych přes 100 milionů.

2. Jsou to žádosti na investice do škol a jedna do zoo.

3. Nejsem zastánce tohoto typu přerozdělování, a proto nebudu předkládat individuální návrhy. Určitě se setkáme se všemi regionálními poslanci a budeme se bavit o nejpotřebnějších investicích, protože společný požadavek má větší naději na úspěch. Společné priority budu podporovat. Za sebe mohu říci, že mým favoritem jsou peníze pro zoo.

4. Už jsem řekl, že nejsem zastáncem porcování medvěda. Je to nesystémové. Nejsem natolik génius, abych mohl fundovaně říci, že jedna školní jídelna je v horším stavu než jiná jídelna, a proto jedna škola potřebuje peníze více než druhá. Preferoval bych, kdyby se peníze podle nějakého klíče rozdělily do krajů a ty by je rozdělily podle potřeb obcí.

Václav Votava, ČSSD

1. Na stole mi leží štos žádostí, kde obce a jiné instituce požadují stovky milionů korun.

2. Obecně se dá říci, že se žádá na školy a jejich sportovní areály a na infrastrukturu v obcích, jako jsou kanalizace a vodovody.

3. Letos pomůžeme s dalšími poslanci plzeňské zoo.

4. Připouštím, že tenhle způsob přerozdělování není systematický., Je tu už ale dlouho a není příliš vůle to změnit. Beru to tak, že je to tak nastavené a budu se snažit regionu pomoci tak, jako to dělají ostatní poslanci.

Václav Šlajs, ČSSD

1. Vím jen o žádosti zoo. Žádnou jinou prosbu o peníze z přerozdělování rozpočtu jsem zatím nedostal. Ono v Plzni je to ale něco jiného než v ostatních okresech. Malé obce jsou rády třeba i za 200 tisíc korun. V Plzni je taková částka v uvozovkách k pousmání.

2. Jak jsem řekl, o jiné žádosti mimo zoologickou zahradu nevím.

3. Zřejmě podpořím tu zoo.

4. Je to nesystémové řešení, ale úředníci ministerstva o potřebách v regionech nevědí. Ty nejakutnější potřeby by měli řešit poslanci.

Ivana Levá, KSČM

1. Kdybych to tak měla sečíst, asi bych se dostala na částku kolem 70 milionů korun. Někdo chce dva miliony na nová okna, někdo 14 na novou elektroinstalaci.

2. Peníze chtějí především školy.

3. Chci dostat peníze kamkoli do škol. Ty jsou v kraji státním rozpočtem dost opomíjené. Základní školy v našich sedmin okresech dostaly v jednom roce méně peněz než školy v jediném okrese na jižní Moravě. Při poslaneckém dni jsme se také domlouvali, že podpoříme investici v zoo.

4. Poslanci by měli pomoci těm nejmenším obcím, na které se jinak úplně zapomíná.