Na upozornění děkana Jiřího Kotlana, že tituly JUDr. se udělují na právech a ne tady, mu Chod odvětil, že se spokojí i s inženýrem. „Přinesli jste vodu i obilí, přišli jste s cepy, budou tedy i tituly,“ slíbil Kotlan.

Byly to patrně poslední diplomy, které děkan FEL ve své funkci předal. Po sedmi letech mu totiž končí druhé funkční období a tímto netradičním způsobem se s ním přijeli rozloučit přátelé z Chodska, kam jezdí na chalupu. „Už mnoho let své přátele zvu sem do Plzně, abych jim ´svou´ fakultu ukázal. Doposud nepřijeli, tohle je jejich první návštěva,“ usmívá se odstupující děkan.

Do Pasečnice, odkud jeho přátelé přijeli, už jezdí přesně polovinu svého života, tedy třiatřicet let. Hraje tam také v místním divadelním spolku Pasečnice sobě. „Jsou to mí jevištní kolegové. Je to prý jejich způsob poděkování,“ vysvětluje Kotlan. Prý ho vždy potěší, když se za ním zastaví na kus řeči třeba i bývalí studenti.

Těchto pět lidí sice elektrotechniku nestudovali, titul si ale odnesl každý u nich. „Maruška, vlastním jménem Jana Radová, je ode dneška doktorka věd pasečnických s titulem CSk., tedy celkem spokojená kočka,“ předává desky s diplomem muž, který na fakultě bude působit i nadále, ne už jako děkan.

Jako jediný si červený diplom odnesl i Hloupej Honza, vlastním jménem Josef Rada–Ďula, a podle diplomu i doktor veškerých věd pasečnických a mistr jevištní. Titul CSc., tedy celkem spokojený cikán, vysvětluje děkan vzápětí: „Ďula pochází z nedalekého Tlumačova, kde se říká u cikánů. Titul je tedy jasný.“

O tom, že se z Chodska chystá do Plzně delegace, prý Kotlan věděl jen dva dny předem. A čí to byl vůbec nápad? Josef Rada tvrdí, že všech, ostatní ho však překřikují. Prý je to z 90 % jeho dílo. „Ale chtěli jsme původně přijet s koňmi, ale to bychom museli vyrazit minimálně o dva dny dříve,“ směje se Ďula.

Zda se na děkanát chystá ještě další delegace, už Jiří Kotlan neví, je ale přesvědčen, že fakultu svému nástupci Jiřímu Hammerbauerovi předává ve výborném stavu a že je na co navazovat. „Na fakultě jsem už pětačtyřicet let a učím celou dobu. Nový děkan také zvažuje, že bych se stal pedagogickým proděkanem,“ nastínil plány Kotlan.