Rozhodl se k tomu po aférách, které na plzeňských právech neberou konce. V pátek byl také odvolán děkan Fakulty filozofické Ladislav Cabada, kterého odvolal akademický senát fakulty kvůli ztrátě dúvěry.

„O rezignaci děkana Zachariáše jsem se dozvěděl v pátek odpoledne, sdělil mi to osobně,“ potvrdil Deníku Průša. Ve středu s vedením právnické fakulty jednalo vedení univerzity a z něj žádný konkrétní návrh nevzešel. Padnout měl až v úterý na zasedání akademického senátu práv. Ve hře jsou ještě ´hlavy´ dvou proděkanů fakulty Milana Kindla a Ivana Tomažiče. Jejich rezignaci si alespoň přejí studenti fakulty, kteří sepsali výzvu k jejich odstoupení a sbírají pod ní podpisy. „Ve výzvě požadujeme, aby senát odvolal děkana, proděkani rezignovali a rektor začal jednat,“ uvádí zástupce studentů Martin Marek. „Nyní je na fakultách, aby si zvolili nové děkany,“ doplnil Průša. Kdy k volbám dojde ale neuvedl.

Aféry na plzeňských právech začaly již v loňském roce, kdy byly fakultě odebrány tři akreditace k doktorskému studiu. Následovalo odvolání vedoucí katerdry trestního práva Heleny Válkové děkanem Zachariášem, která na nekalosti na právech upozorňovala. Pospořili ji studenti a Válková se na doporučení rektora na svůj post již vrátila. Na veřejnost se ale dostala opsaná dizertační práce jedoho z proděkanů Tomažiče i opsaný děkanův posudek na ni. Podle proděkana Kindla se jednalo pouze o nastraženou past, aby fakulta zjistila, kdo vynáší ven informace. V současnosti má práci u sebe rektor, aby ji předal k posouzení.

Dalším průšvihem je zmizelých 35 dizertačních prací z knihovny, mezi nimiž jsou i práce Jana Brázdy, Jana Rumla a Stanislava Grosse. Skandál vyvolalo i přijímací řízení, kdy se na školu o níž je obrovský zájem, dostala celá pětina studentů bez něho.