„Chtěl bych skončit už k poslednímu červenci, ale bude to záležet na technických detailech, které je třeba dojednat,“ uvedl Pospíšil. Až do zářijové volby nového děkana bude v čele fakulty stát první statutární proděkan Karel Eliáš. Toho si také Pospíšil dovede představit coby nového děkana. „Budu velmi žádat akademickou obec, aby jsme se pokusili shodnout se právě na Eliášovi,“ pokračuje Pospíšil. Podle něj je právě Karel Eliáš tím, kdo může pokračovat v reformách, které na fakultě začaly po skandálech s rychlostudenty. Další kandidáti navíc v současné době nejsou známi. Volbu Karla Eliáše považuje za velmi vhodnou i šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková: „Dokáže přitáhnout a nadchnout i mladé lidi.“
Jiří Pospíšil byl vedením práv pověřen loni v září, děkanem byl zvolen v listopadu. „Od začátku jsem tvrdil, že děkanem budu pouze dočasně, ačkoli jsem byl zvolen na celé čtyři roky. A to také plním. Ale je pravda, že až skončím v politice, což může být kdykoli, chci se na fakultu vrátit,“ doplnil Pospíšil, kterého v úterý jmenoval prezident Klaus ministrem spravedlnosti. Staronový ministr podle svých slov z čela fakulty odchází s pocitem dobře odvedené práce.
Do 15. srpna by měly být také známy přesné počty studentů, kterým chce vedení univerzity odebrat titul z plzeňských práv, bude jich prý odhadem deset. U nich má univerzita skutečně silnou argumentační pozici a důkazy. Největší část z nich tvoří absolventi magisterského studia. Novinářům to řekl expert na správní právo František Korbel, jenž má proces odebírání titulů na starost a připravuje podklady pro rektora ZČU.
„ZČU je v závěrečné fázi řešení odebírání titulů neoprávněným absolventům,“ uvedl Korbel. Škola zahájila celkem 69 správních řízení, k nimž se nyní mohou vyjadřovat studenti, kterých se týkají, což mnozí skutečně dělají.