Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslav Holeček ve středu ráno vyzval děkana Fakulty zdravotnických studií (FZS) Lukáše Šticha k rezignaci. Důvodem jsou závažná podezření související s udělováním stipendií na fakultě, na která upozornila média. Děkan výzvu k rezignaci přijal.

Podle zjištění deníku Právo měl děkan Lukáš Štich udělovat nejméně jedné studentce stipendia, z nichž si část nechával vracet. „Děkan s nařčením nesouhlasí a chce poskytnout vysvětlení. Nechce však poškozovat jméno univerzity, a proto rezignoval. Akademický senát fakulty vyhlásí nové volby děkana,“ uvedla tisková mluvčí ZČU Šárka Stará.

Upozornění, že na jedné z fakult ZČU dochází k nekalému jednání v souvislosti s udělováním stipendií, dostal rektor ZČU od redaktora deníku Právo v pondělí 30. ledna odpoledne. „Popsané jednání jednoznačně odsoudil a vzal jako podnět pro prošetření popsané záležitosti. Následně vydal pokyn k zahájení interního auditu na všech fakultách. Prostřednictvím hromadného e-mailu také připomněl studujícím, jak mohou podat podnět, pokud se na univerzitě setkají s neetickým jednáním," dodala Stará.

Dění na univerzitě už řeší i policie. „Na základě informací z veřejných zdrojů jsme zaznamenali možné podezření z protiprávního jednání na univerzitě v Plzni a v současné době se případem z úřední povinnosti zabýváme," sdělila ve středu odpoledne policejní mluvčí Dagmar Burešová.

Nově zvolený rektor Miroslav Lávička.
Novým rektorem Západočeské univerzity v Plzni bude Miroslav Lávička