„V Plzni bude nejhorší situace zřejmě ráno. Noční teploty ze středy na čtvrtek budou ještě pod bodem mrazu a na podchlazený povrch začne pršet,“ vysvětlila plzeňská meteoroložka Marta Suchá. Upozorňuje i na další mrznoucí srážky.

Plzeňští silničáři jsou na mimořádnou situaci připraveni, i když zásoby posypové soli se už tenčí a přikoupit novou je problém. „Nějakou sůl nutnou k tomu, abychom udrželi silnice sjízdné, však ještě máme,“ prohlásil Jiří Lepší ze Správy veřejného statku.

Dokoupit posypovou sůl na vozovky už není možné zhruba měsíc. Nasmlouvané velkosklady ji nedodávají, protože tuhá zima zasáhla celou Evropu. Silničáři tedy musejí šetřit a více používat štěrkodrť. „Letošní zima je pro silničáře výrazně náročnější než v minulých letech, posypových materiálů už vydali o 20 až 25 procent více,“ prohlásil ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Stanislav Liška s tím, že sůl se nakupuje hlavně z Německa, které si však udržuje zásoby zejména pro své silnice.

Podle Lišky se tedy solí radikálně šetří a nebudou se provádět preventivní posypy tak často jako dříve. V období teplot kolem nuly budou silničáři více než jindy využívat k posypu štěrkodrť, které mají dost.