Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Datové schránky zdržují soudní jednání

Plzeň - „Můj soudní spor se táhne už léta a teď se kvůli datovým schránkám ještě prodlužuje,“ rozčiluje se Plzeňanka Věra L.

7.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Od své advokátky se totiž dozvěděla, že rozhodnutí v její kauze, které věc vrací od krajského soudu zpátky k okresnímu, putuje mezi oběma institucemi už déle než měsíc. Ještě nedávno by přitom pošta dokument doručila během několika dnů. Za zdržení může systém datových schránek, který práci už tak přetížených soudů ještě více komplikuje.

Potíže spojené se zavedením datových schránek potvrzuje předseda Krajského soudu v Plzni Zdeněk Jaroš. Podle něj je problém hlavně s převáděním dokumentů do formátu PDF. „Spisy nikde neexistují v elektronické podobě, takže potřebné dokumenty musíme skenovat nebo naopak tisknout. To přináší spoustu dalšího papírování. My ale máme v administrativě málo lidí a navíc vláda nařídila jejich počet ještě o třináct snížit. Může se tedy stát, že se budou soudní řízení protahovat. Už jen tím, že například nebude zachována lhůta k jednání, budou moci účastníci řízení žádat odročení,“ říká Jaroš .

Podle něj navíc systém datových schránek nepřináší žádné výraznější úspory. Když se dokumenty posílaly poštou, mohla úřednice dát do obálky všechny přílohy najednou. Do datových schránek se ale musí posílat každá příloha zvlášť. Takže i když je posílání do datových schránek o něco levnější než poštou, zase se navýší počty odeslaných dokumentů.

Navíc kvůli komplikovanější práci soudních úřednic stoupá i spotřeba barev v tiskárnách a kopírkách. „Z těchto důvodů je práce se systémem datových schránek téměř stejně finančně náročná jako posílání dokumentů poštou,“ míní Jaroš. Dodal, že systém datových schránek byl podle jeho názoru spuštěn předčasně a soudy na něj nejsou připraveny. Soudní úředníci teď pracují ve velkém stresu a i mezi soudci kvůli tomu mnohdy panuje napětí.

Že systém datových schránek přispívá k průtahům soudních řízení se už týdny proslýchá i mezi plzeňskými právníky. „Sám zatím příliš zkušeností s datovými schránkami nemám. Slyšel jsem ale, že soudy spíše zatěžují. Znamenají úkony navíc. Musím bohužel říct, že nic dobrého jsem na ně zatím neslyšel,“ podotkl plzeňský advokát Jiří Vlasák.

Právě ze strany právníků i soudů dokonce zaznívají i názory, že by bylo nejlepší systém datových stránek dočasně odstavit a znovu jej spustit až ve chvíli, kdy na něj budou všechny instituce připraveny.

To se ale podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke nestane.

„Potíže soudů se snažíme řešit a víme, že v současnosti systém datových schránek na jednotlivých soudech není vždy vnímán jako prostředek k usnadnění práce. V tomto ohledu poskytujeme soudům a dalším organizacím v resortu justice veškerou pomoc, kterou disponujeme,“ uvedla Zinke s tím, že ministerstvo v současné době neuvažuje o možnosti ani dočasného zrušení povinnosti využívat systém datových schránek. „Jdeme spíše cestou optimalizace využívání tohoto systému,“ podotkla mluvčí resortu.

Autor: Petra Petříková

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Ilustrační foto.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení