Okresní hospodářská komora (OHK) Plzeňsko chce tento střet řešit projektem mapujícím trh zahraničních pracovních sil. „Vytvoříme databázi legálně pracujících cizinců, měly by tam být informace o platnosti pracovního povolení, k jakému lékaři chodí, zda platí zdravotní a sociální pojištění, informace pro zaměstnavatele,“ popisuje první část projektu předseda představenstva OHK Miloslav Zeman.

V současné době pracuje v Plzni podle odhadů 16 až 17 tisíc legálních pracovníků z ciziny, stejný počet lidí je tady ale nelegálně. „Měsíčně přichází do Plzně 1500 cizinců. My přitom nevíme kde pracují, kde spí, zda mají prohlídku, jaký lékař je ošetřuje,“ upřesňuje Zeman. Plzeň v počtu cizinců na jednoho obyvatele města jasně předčí Prahu.

Hospodářská komora chce přesvědčit ke spolupráci firmy, na tvorbě databáze by se měly podílet i pracovní agentury, cizinecká policie, úřady práce, pojišťovny a místní státní správa. „Informace o lidech mají jednotlivé aparáty, problém je, že je nesdílí mezi sebou,“ uvádí Zeman.

Databáze bude zpracovávat údaje pouze o Asiatech: Vietnamcích, Číňanech, Korejcích, Thajcích a Mongolech. „O tyto pracovníky je nyní velký zájem. Navíc, shromaždit informace o všech cizincích je nereálné,“ vysvětluje šéf komory.

Asiati jsou oblíbení pro svoji poslušnost a pracovitost, podle Zemana mají ještě jednu důležitou přednost. „Na rozdíl od některých národů lidově řečeno nechlastají,“ poznamenává autor projektu.

Firmy je najímají rády také kvůli tomu, že pocházejí z tzv. socialistických států, kde je najímají pouze vládní agentury. Problémem je naopak vzdálenost jejich země od Česka, Asiaté často nemají peníze na letenku domů, protože pro ně představuje příliš velkou cenu a mohou se pak lehce dostat do područí různých mafiánských spolků.

Proto by autoři projektu rádi docílili větší finanční stability těchto lidí. Měli by vlastnit zpáteční letenku, mít na začátek nějaký finanční obnos peněz. „Bylo by dobré založit i garanční fond,“ doplňuje Zeman.

Městská radnice nový projekt vítá. „Je dobře, že tato iniciativa vznikla, je potřebná. Hlavně v okrajových částech města roste kriminalita, roste tlak veřejnosti na represi. A ta přináší další náklady, jeden městský strážník stojí půl milionu korun,“ poznamenává radní pro bezpečnost Karel Paleček. Právě v Křimicích bude na začátku z tohoto důvodu otevřena nová služebna městské policie.

Podmínkou „řízeného“ zaměstnávání cizinců je i zajištění terciální sféry. „Týká se to ubytování, překladatelů nebo lékařů, kteří nemají jazykové znalosti. Téměř všichni cizinci z Asie pak chodí na první pomoc,“ uvádí Zeman. Město nabízí v tomto směru pomoc. „Můžeme vyjednávat s některými lékaři, zajišťovat tlumočníka, hlavně však budeme tlačit na státní správu, aby přijala pravidla, která odpovídají dnešní situaci,“ říká Paleček. Město bude zároveň chtít, aby se cizinci podíleli na zvyšujících nákladech. „Jednou z variant je vybírat čtyři koruny navíc za jednu noc na ubytovnách, tyto prostředky by alespoń částečně kryly naše výdaje,“ vysvětluje radní.

Hospodářská komora se chce zaměřit i na vzdělávání pracovníků, zajištění jejich kvalifikace nebo získání certifikátu ještě před odjezdem ze země. „Budeme o tom jednat ve všech státech, kterých se projekt týká,“ vysvětluje Zeman.

Výsledkem všech opatření by mělo být omezení práce načerno a klientského systému, který v konečné fázi prodražuje práci a také minimalizace zdravotních a bezpečnostních rizik. „Když se to nepovede, může dojít k represím státu, potom ale velké firmy z Plzně odejdou. Přitom teprve za výrobou přichází vývoj a výzkum, který využije především vzdělané pracovníky,“ upozorńuje Zeman.