Zatímco paní Jitka začíná s nákupem vánočních dárků už v září, její manžel vše řeší až těsně před Štědrým dnem. A není zdaleka sám. Nákupy tradičně odkládají hlavně muži. Většinou neradi dárky vymýšlejí i nakupují.

„Pokud kupuji dárek na poslední chvíli, volím vždy šperk. Hlavně náušnice, u těch nemusím řešit velikost,“ prozradil Václav Otava z Rokycan.

Jiní muži se raději spolehnou na manželku či partnerku. „Nákup dárků jde absolutně mimo mě, vše zařizuje manželka, dokonce si vybere i dárek pro sebe,“ přiznal Patrik Nejedlý z Plzně.

Ženy jsou při vybírání a nákupu dárků svědomitější. „Dárky nakupuju průběžně už od podzimu. Jednak jako maminka dvou dětí kvůli času, ale i kvůli penězům,“ řekla Jana Matyášová z Litic.

Nejčastějším důvodem k odkládání vánočních nákupů je výmluva na nedostatek času a to, že lidé nemají náladu trávit volno v přeplněných obchodech. Více a více lidí se proto uchyluje k nákupům přes internet z pohodlí domova. Pokud si zákazník připlatil, mohl na některých e-shopech objednat dárky až do včerejška s dodáním do soboty.

Podle prodejců začínají lidé nakupovat dárky nejčastěji v polovině listopadu. Vánoční šílenství začíná již po prvním adventu a největší nápor je každý rok 22. a 23. prosince. „Vánoční blázinec se dá zvládnout. Největší komplikací jsou pozdní objednávky,“ sdělila Tereza Bláhová z knihkupectví Luxor v Plzni.

Kristýna Žítková