„Nakonec museli přijít tatínek s maminkou a naslibovali mi hory doly, dokud jsem neotevřel,“ směje se dnes čtyřiašedesátiletý Ladislav Sivák. Dnes má na kontě už 365 odběrů krevní plazmy a další desítky odběrů krve. Za ty obdržel dvě zlaté Janského plakety. Ve svých osmnácti letech totiž nastoupil do karvinských dolů jako důlní zámečník a poté dispečer. „Tam jsem se poprvé setkal s těžkými pracovními úrazy horníků. Viděl jsem při té hornické práci hodně těžkých úrazů a zlomenin a to mě přimělo přidat se ke starším kolegům a chodit kolektivně darovat krev. No a už jsem u toho zůstal,“ připomíná Ladislav důvody, proč se stal dárcem.

Tříkrálová sbírka. Ilustrační foto
Tříkrálová sbírka na západě Čech překonala rekord, vybralo se přes sedm milionů

Když ze zdravotních důvodů musel ve svých čtyřiceti letech hornickou práci opustit, vrátil se zpátky do Plzně. V tramvaji si všiml vyvěšeného letáčku s výzvou k darování krevní plazmy a rychle se rozhodl. Dnes chodí darovat plazmu každých čtrnáct dní a za završených 350 odběrů už má čestnou plaketu a medaili od společnosti BioLife ČR a v odběrech pokračuje dál. „Už jsem tu jako doma a navíc vnímám konzultaci a vyšetření jako benefit, že jsem pod neustálým dohledem lékařů,“ pochvaluje si Ladislav Sivák. Pečlivé vstupní vyšetření prvodárců je totiž podmínkou pro pravidelné dárcovství a opakuje se každý rok. Všechny odebrané vzorky jsou navíc posléze testovány na infekční choroby v Ústřední vojenské nemocnici.

K darování plazmy přivedl Ladislav Sivák i dva své bratry. „Ti ale chodí v Domažlicích a zatím mají za sebou jen pár odběrů. A co bych vzkázal ostatním? Aby se zamysleli především ti mladí a jednou za čas k odběru přišli. Pokud oni nezačnou, brzy budeme bez dárců.“

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

V České republice je nyní 160 tisíc registrovaných dárců krevní plazmy a převážně jde o muže středního a vyššího věku. „V Evropě patříme k těm nejlepším a přesto jsme stále závislí na dovozu výrobků z plazmy z USA. Té je celosvětový nedostatek a její potřeba neustále roste,“ upozorňuje vedoucí lékař odběrového centra BioLife Tomáš Kohoutek s tím, že je proto důležité stále aktivně vyhledávat nové dárce.