„Pokud je v katastru zapsána garáž a poplatník tuto nemovitost zdaňoval dosud jinak, tak má povinnost podat do konce ledna daňové přiznání. A také naopak, pokud poplatníci zdaňovali stavbu jako garáž, přestože v katastru nemovitostí je zapsán jiný způsob využití, tak musejí podat také daňové přiznání,“ upozorňuje mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

V praxi to znamená, že pokud jste majitelem garáže evidované v katastru nemovitosti a přiznáváte tuto stavbu jinak než garáž, třeba jako příslušenství k obytnému domu nebo jako ostatní zdanitelnou stavbu, protože tam neparkujete auto, ale používáte ji například jako sklad zahradního nářadí nebo ovoce, vzniká vám nově povinnost podat v lednu daňové přiznání a v něm tuto stavbu přiznat se sazbou daně pro garáž.

Mnohých občanů se dotkne i významná změna ve zdaňování nemovitostí, konkrétně v oblasti ubytování. „Zvýšení daně se týká i místností v obytných domech a v jednotkách pro bydlení, které jsou využívány k podnikání v oboru ubytování. To jsou typicky pronájmy u různých ubytovacích platforem a i tito poplatníci musí do konce ledna podat přiznání k dani z nemovitých věcí,“ dodává mluvčí.

Od letošního roku jsou obecně sazby daně z nemovitých věcí zvýšené o 80 procent a případně může být daň změněná ještě místními koeficienty, které můžou stanovit obce, kde se nemovité věci nacházejí. Pokud nenastane povinnost z výše uvedených důvodů podávat přiznání k dani z nemovitých věcí, dá finanční správa poplatníkům tuto skutečnost vědět formou daňové složenky, e-mailem nebo zprávou do datové schránky a poplatníci v tomto případě nic dalšího dělat nemusejí.

V jakém stavu je velký dub před budovou Západočeského muzea v Plzni a jestli případně neznamená nebezpečí pro své okolí, ukážou během několika dní výsledky testů, které nechalo udělat město na začátku týdne.
Odborníci zjišťují stav velkého dubu před Západočeským muzeem

Za poplatníky ale vyjíždějí pracovníci finanční správy také mimo Plzeň, aby jim usnadnili vyplňování a podání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí.

„Vyjíždíme do jednotlivých měst Plzeňského kraje i z toho důvodu, že od 1. července loňského roku se zrušila některá územní pracoviště našeho finančního úřadu a proto vycházíme poplatníkům vstříc a poskytujeme jim většinu základních služeb alespoň touto cestou,“ říká mluvčí. Jedním z prvních míst, kam pracovníci finanční správy zamířili, jsou Blovice na jižním Plzeňsku. Tam si jen za první dva dny přišlo vyřídit své daňové záležitosti už zhruba 100 lidí.

Jednou z nich je i dvaaosmdesátiletá Anna z Blovic. „Využila jsem toho, že jsou úřednice dnes u nás a přišla jsem dát nové daňové přiznání, protože jsem zdědila po manželovi polovinu pozemků. Pro mě je to složité vyplňovat a musela bych se ptát. Tak mně to tady paní na místě ochotně vyplnila a mám to hotové,“ pochvaluje si seniorka.

Spokojení odcházejí i další zájemci o konzultaci. „Četl jsem, že se v tomto roce budou nově danit garáže, tak jsem chtěl vědět, jestli do toho nespadají kůlny, přístřešky a podobné stavby. Naštěstí jsem se dozvěděl, že ne, takže jsem spokojen,“ usmívá se další obyvatel Blovic Honza.

V Plzni si mohou lidé přijít osobně zkonzultovat svoje daňové záležitosti na územní pracoviště v Plzni na náměstí Českých bratří, v úřední dny v pondělí a ve středu se není nutné objednávat, v ostatní pracovní dny je zapotřebí domluvit si s konkrétním správcem daně schůzku. Případně mohou všichni poplatníci z celého Plzeňského kraje využít nově zřízenou infolinku k dani z nemovitých věcí na telefonním čísle 377 160 396. Ta je k dispozici až do 31. ledna, v pracovní dny od pondělí do čtvrtka od 8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.

Od 1. ledna zdražila pivo většina plzeňských hospod. Příčinou je vyšší DPH
V Plzni se cena za půllitr dvanáctky blíží 70 korunám. Může za to vyšší DPH

„O infolinku je velký zájem, každý den volají desítky občanů, a počítáme s tím, že s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, to je do 31. ledna, bude zájem o tu linku ještě větší,“ říká mluvčí Hošťálková s tím, že Finanční úřad pro Plzeňský kraj rozšiřuje v souvislosti s podáváním přiznání k dani z nemovitých věcí v období od pondělí 22. ledna do pátku 2. února úřední hodiny. Konkrétně to bude od pondělí do čtvrtka od 8 do 17 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. V uvedené době je možné se poradit, jak daňové přiznání vyplnit, ale také daňová přiznání osobně podat na podatelnách. V tomto období bude možné osobně navštívit pracovníky i na územním pracovišti.

Během ledna 2024 budou pracovníci Finanční správy kromě Plzně ještě k zastižení v Kralovicích, Přešticích, Nepomuku, Horšovském Týně, Horažďovicích, Sušici a ve Stříbře.