Poté, co před rokem v plebiscitu odmítli stavbu nákupního centra na místě zbořeného Domu kultury Inwest, by se zanedlouho mohlo uskutečnit další místní referendum, tentokrát na téma hazard, a sice, zda by měl, či neměl být v Plzni plošně zakázán.

Zastupitelé ve čtvrtek jednali o hernách a možnosti vypsat k nim veřejné hlasování Plzeňanů několik hodin.

Politici z hnutí Občané.cz přišli s návrhem, aby se referendum uskutečnilo už za necelý měsíc při volbách do Evropského parlamentu. Myšlenku neprosadili mimo jiné i kvůli tomu, že by to v tak šibeničním termínu bylo administrativně náročné.

„Museli bychom sehnat nejméně 756 lidí do komisí, přičemž to nemohou být jakékoliv osoby starší 18 let jako v případě voleb. Komisaři k referendu musí mít trvalý pobyt v Plzni," vysvětlil Roman Matoušek z magistrátu.

TOP 09 navrhla uskutečnit referendum na podzim při komunálních volbách. Ani tuto variantu zastupitelé neschválili, protože by to bylo zatím předčasné. Referendum se musí ze zákona uskutečnit do 90 dnů od vyhlášení, proto tak stačí učinit až v létě.

Mohlo by se to stát. „Myšlenka na referendum o hazardu pořád visí ve vzduchu," prohlásil primátor Martin Baxa (ODS). Dodal, že vnímá silný zájem koaličních i opozičních klubů se tím zabývat.

Podle Ondřeje Ženíška (TOP 09) město není schopno zásadně regulovat herny už tři roky. „Právě toto téma je ideální k tomu, aby se lidé vyjádřili," prohlásil Ženíšek. Radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) považuje řeči o referendu pár měsíců před volbami za populistická gesta.

„Vždyť samotné volby jsou to největší referendum o tom, co bude dál," řekl Houdek. Pokus o vypsání referenda učinili také lidé z Hnutí pro Plzeň v čele s aktivistou Martinem Markem. Jenže dle magistrátu odevzdali méně podpisů, než bylo nutné. I přesto se o návrhu jednalo, ale neprošel.

Debata o hazardu končila ve čtvrtek na radnici až po 22. hodině. Zastupitelé herny jen omezili, ze seznamu 130 povolených jich vyškrtli 13 a udělili výjimku kasinům na náměstí Republiky. Smějí zůstat, podle zastupitelů neohrožují sociální skupiny lidí, jež propadají automatům.