Poslední shromáždění uspořádalo vedení svazu přímo na letišti v Líních 15. listopadu. „Tehdy jsem vyzval vládu, aby začala jednat s ČSL. Nikdo kompetentní dodnes kontakt nenavázal. Nepředpokládám ani, že se tak do soboty stane. Vedení svazu vnímá mlčení vlády jako výraz pohrdání slušnými lidmi. Proto jsem všechny vyzval, aby podpořili odpor proti aroganci vlády svojí účastí na setkání,“ zdůvodnil uspořádání akce Vašek.

Listopadového protestu se zúčastnily stovky občanů i členů aeroklubů. Vašek tentokrát očekává účast stejnou, ne-li vyšší.

Více než pět desítek letadel, vrtulníků a kluzáků, které jsou na letišti v Líních provozovány, přistavili na stojánku letiště jejich provozovatelé, piloti a nadšenci do létání na důkaz toho, že je na letišti provoz a slouží stále k leteckým činnostem.
O gigafactory se rozhodne do konce roku. Plzeň vzkázala, že továrnu nepodporuje

Akce se nebude účastnit hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Pracovně jsem v zahraničí a navíc je to jeden z protestů, které beru jako vyjádření určité skupiny občanů, politických stran či hnutí,“ řekl.

Akci chtěl svaz stihnout uspořádat ještě před 17. prosincem. „V užších kruzích je totiž známo, že v tento termín má vláda od Volkswagenu obdržet jasné vyjádření, zda v Líních bude chtít továrnu postavit či ne,“ sdělil Vašek. Vedle České republiky totiž koncern ještě zvažuje její umístění v Polsku.

Primátor Plzně Roman Zarzycký.
Plzeňský primátor vyzval vládu, aby nemlžila a o Gigafactory jednala i s městem

Na dotaz Deníku, zda obdržel pozvání na protest, odpověděl Martin Sobotka, starosta Dobřan, tedy jedné z obcí, které výstavbu gigafactory odmítají, že nikoliv. „Pokud by tam navíc vystupovali nějací političtí řečníci či aktivisté, podruhé bych pozvání asi ani nepřijal,“ zdůvodnil Sobotka.

Stavbu průmyslového parku o velikosti 400 hektarů schválila v červenci vláda, podnik by mohl zaměstnat až pět tisíc lidí. Kabinet premiéra Petra Fialy považuje výstavbu gigafactory za strategickou investici pro Česko. Starostové a obyvatelé obcí nacházejících se v blízkosti letiště ale doufají, že areál letiště zůstane tak, jak je. „Letiště má bezpečnostní, ekonomický i společenský význam pro celý region západně od Prahy,“ zmínil Vašek. Primátor Plzně Roman Zarzycký dříve Deníku řekl, že region tak velkého zaměstnavatele nepotřebuje. Proč sem budeme tahat tisíce pracovníků, kteří tu nejsou potřeba,“ poznamenal.