„První zmínku o tom, že by se měl nechat ušít, jsme našli v kronice z roku 1905. Tři roky byla tato myšlenka stále živá, dokonce se i vybraly nějaké peníze, ale pak ze záměru sešlo. My jsme o tom začali mluvit tak před osmi, možná deseti lety. Akademický malíř Krátký nám navrhl své podání svatého Floriana a loni v létě jsme nechali prapor v Ústí nad Orlicí vyšít,“ vysvětlil starosta SDH Vrčeň Jiří Strolený. Na začátku letošního roku si nový prapor mohli prohlédnout všichni hasiči, kteří přišli na výroční valnou hromadu. Zraky široké veřejnosti na něm spočinuly před dvěma týdny na oslavách výročí první zmínky o obci. Místní farář Vítězslav Holý jej při této příležitosti hasičům požehnal.

Ani tato slavnost se samozřejmě neobešla bez bílých historických hasičských uniforem, které hasičům ušila Jiřina Šulcová, aby mohli jezdit na předváděcí akce se svou historickou stříkačkou. Je to kombinovaná zápřahová stříkačka kočárového typu vyrobená v roce 1927. „V roce 1998 jsme ji očistili a nastříkali. Naštěstí byla vždy pod střechou ve stodolách, takže nebylo potřeba moc velkých oprav. Každý rok s ní jezdíme tak na šest akcí a jedenkrát za tři roky se zúčastníme i výstavy staré techniky v Litoměřicích,“ dodal Strolený.

Při svém založení měl SDH Vrčeň 16 členů. Teď už je tu hasičů 58 a i budoucnost sboru je snad zajištěna, neboť je tu i 15 dětí. Dvě družstva malých hasičů se zapojují do hry Plamen a ani ženám a mužům není požární sport cizí. Muži se pravidelně dostávají na první místa v okrskové soutěži a reprezentují tak i na okrese. SDH Vrčeň pak každý rok pořádá na domácí půdě memoriál Jana Chodory. Zbrojnice hasičů má po rekonstrukci i místo pro archiv.

Hasiči z Vrčeně jsou ale připraveni i na zásahy. Naposledy loni v březnu hasili rodinný dům. Zúčastňují se námětových cvičení a samozřejmě pomáhají v obci, ať už jde o pořádání kulturních akcí, nějaké brigády nebo technickou pomoc jako čerpání vody při záplavách nebo prořezávání stromů.