Insolvenční řízení zahájil Krajský soud v Plzni s plzeňskou strojírenskou společností Pilsen Tools zaměřenou na výrobu nářadí a nástrojů. Do ekonomických problémů se tak v poslední době dostala již třetí firma, která vznikla z bývalé Škody Plzeň. Pilsen Tools zaměstává 140 lidí.

Podle jednatele podniku Michala Štilipa stojí za současnou situací dlouhodobé potíže nejen s nedostatkem financí. „Společnost utratila mnoho peněz za koupi nové haly a následně její opravy, investovala do kalírny a strojů. Provozní financování bylo velice napjaté,“ řekl Deníku Štilip, který je ve funkci jednatele firmy teprve od letošního června a návrh na insolvenci podal právě on.

ZKUŠENÍ ODEŠLI

„Dalším problémem byl odchod zkušených pracovníků a výroba se stala nerentabilní. Na valné hromadě v říjnu 2018 se představitelé podniku shodli, že nejlepším řešením by bylo vyhledat strategického partnera, čímž vedení pověřilo společnost Patria Finance,“ vysvětlil Štilip.

Patria Finance se však vhodného společníka nepodařilo sehnat a firma byla odsouzena k insolvenci. „Ani jeden z majitelů už do podniku nechtěl vložit peníze, a tak jsem podal insolvenční návrh z důvodu předlužení,“ popsal jednatel. Podle něj je Pilsen Tools bez prostředků a zaměstnanci dostali poslední výplatu pouze za květen. „Mzdu za červen už bohužel pracovníci nedostanou, veškeré prostředky máme zablokované,“ uzavřel Štilip.

Úřad práce situaci monitoruje. „Jsme v pohotovosti a zaměstnancům jsem schopni nabídnout veškeré portfolio našich služeb,“ uvedl ředitel plzeňského Úřadu práce Zdeněk Novotný. S finančními problémy se od loňska potýkají také hutě Pilsen Steel a bývalá Škoda Těžké strojírenství, TS Plzeň, kde byla v květnu vyhlášena stávková pohotovost.