Charita jako provozovatel si vyhlédla přilehlou budovu, kam by své služby rozšířila. Už jednou se město právě o odkup tohoto objektu pokoušelo. Teď je znovu řešení ve hře. Definitivně o něm rozhodnou zastupitelé na čtvrtečním jednání.

Hana Kuglerová z ekonomického úřadu plzeňské magistrátu potvrdila, že směna za stavbu v Resslově 14 je připravena. Jestliže zastupitelé plán schválí, majitel objektu ve Wenzigově ulici 3 a sousedního pozemku ještě doplatí městu 1,7 milionu korun. „Je to naděje na změnu. Doufáme, že se najdou peníze na rekonstrukci nového zázemí, která je potřeba,“ uvedl ředitel plzeňské městské charity Pavel Janouškovec.

Kaolinový dům v Nevřeni, to je doslova labyrint chodeb, který nadšence láká celé roky.
Nevřeň připravuje zpřístupnění štol

Každoročně se na Domov sv. Františka obrací více bezdomovců, a to hlavně v zimě. „V roce 2015 šlo o 600 klientů, předloni o 700, pak jejich počet zase o několik desítek stoupl,“ vyčíslil vedoucí zařízení Džemal Gërbani. Nestačila ani tzv. teplá židle, kdy lidé přečkali tuhé mrazy alespoň vsedě. Město proto poskytovalo Charitě 50tisícovou dotaci, aby mohla zaplatit potřebným nocleh na ubytovně.

„V dalším prostoru bychom chtěli mít záložní noclehárnu pro 16 jedinců. Do areálu přestěhujeme ordinaci, takže ve stávájící budově vznikne dalších 6 lůžek. Tím pokryjeme dlouhodobý převis poptávky,“ vysvětlil Gërbani. V novém zázemí by se vytvořily rovněž kanceláře pro personál. Kromě noclehárny poskytuje Domov sv. Františka ještě služby nízkoprahového centra a azylového domu.

Strážníci v rámci akce Jehla 2018 vyčistili Plzeň od nebezpečných injekčních stříkaček.
Akce Jehla: Strážníci sbírali odpad po narkomanech