Ten jede jako druhý řidič Czech Dakar Teamu, jeho bratr René sedí ve stejném voze jako navigátor. Tatra řízená Martinem Kolomým je aktuálně na třináctém místě.

Největší problémy měla zatím posádka ve čtvrté etapě, kdy museli třikrát stavět – dojeli až na 22. místě. „Na kdyby se nehraje, ale bez zpoždění kvůli poruchám bychom dojeli sedmí až devátí,“ míní Kilián. „Soupeři si museli myslet, že si z nich děláme srandu. Předjedeme Iveco a za pár kilometrů stojíme. Po opravě je dojedeme a znovu stojíme. To se nám stalo třikrát se stejným soupeřem,“ dodal Kolomý.

Pátá etapa už se obešla bez poruch. „Ta zrušená etapa měla být těžká, ale sobotní bude doslova peklo,“ podotýká David Kilián. V pátek tak všichni závodníci absolvovali pouze neměřený přejezd – přes vrcholky chilských hor. „Byl silný vítr a sněžilo, takže musela být povolána armáda, aby nám prohrnula cestu,“ popisuje Plzeňan. V neděli pak budou mít závodníci den volna.

Třetí Plzeňan, který se zúčastní nejnáročnějšího vytrvalostního závodu, je Josef Rajtmajer, který řídí doprovodný vůz Loprais Tatra Teamu. Vůz Aleše Lopraise je v průběžném pořadí na čtvrtém místě.