Bioptická laboratoř s. r. o je spolutvůrcem screeningu, který odhalí počínající rakovinu. A je jednou ze 49 laboratoří, které prošly kontrolou ministerstva zdravotnictví. Celá polovina laboratoří v ČR byla totiž nedávno uzavřena, protože nesplňovala nové normy.
Na problém poukázala pacientka, která absolvovala v jednom roce dvě vyšetření a jejich výsledky na rakovinotvorné bujení byly negativní. Rozbory se ukázaly jako chybné a žena zákeřnou chorobu onemocněla. „Je také třeba říci, že cytologické rozbory nejsou nikdy stoprocentní. My odhadujeme, že máme úspěšnost kolem 90 procent. V USA, kde mají tento parametr dobře vyhodnocený ví, že jejich laboratoře mají při odhalování předrakovinových buněk na čípku úspěšnost 60 až90 procent. Ty laboratoře, které mají nižší účinnost než 60 procent, se snaží v USA rušit. Neexistuje tudíž žádná cytologická laboratoř světa, která by uměla odhalit tyto buňky ve 100 procentech,“ uvádí ředitelka Bioptické laboratoře v Plzni Zdeňka Dušková. Na určení měnících se buněk totiž neexistují žádná jednoduchá měřítka a diagnóza je často velice subjektivní. Naštěstí přednádorové stadium trvá na čípku šest až deset let, a v následných cytologiích je potom většinou odhaleno.
„Nemáte určenou změřitelnou hranici, jako že odsud sem je to dobré, a pak už je to nádor. Musíte to prostě poznat a to lze jen praxí, vidíte to v hlavě, a vy musíte posoudit na základě znalostí zdravé buňky, zda ještě zdravá je nebo ne,“ vysvětluje složitost rozboru laborantka Sylva Procházková.
Hlavní podle Duškové je, aby ženy na pravidelné prohlídky ke gynekologům chodily. „Padesát procent žen nechodí u nás vůbec. Přitom mají nárok na screening jedenkrát ročně, což v mnoha zemích není možné,“ dodává Dušková.
Zavřené laboratoře nesplňovaly nejčastěji normy v počtu odběrů ročně, minimum je 15 tisíc ročně, nebo neměly na svém pracovišti lékaře po celou pracovní dobu.