Okruh kolem Rapidu je součástí cyklotrasy z Chlumu do Božkova. Podle mapy plzeňských cyklostezek je zmíněná trasa funkční, skutečnost je ale jiná. Dříve se jezdilo areálem Rapidu, vedení sportovního klubu jej ale před dvěma lety ohradilo, takže cyklisty i pejskaře nebo maminky s kočárky vytlačilo a provoz zde zpoplatnilo.

„Všichni nadávají na Rapid, že přerušil městskou cyklo〜stezku, ale to je špatný pohled,“ myslí si člen výboru Rapidu Pavel Šneberger. Podle něj je na tahu vedení doubraveckého obvodu. Mělo by vybudovat cyklostezku tak, aby lidé na kolech nevjížděli na sportoviště Rapidu, což se dříve stávalo běžně i v době, kdy se na cyklistickém oválu jel třeba mezinárodní závod. Proto jsme museli ovál oplotit,“ vysvětlil Šneberger. „Chodili nám sem i pejskaři, jejichž miláčkové nechávali na oválu exkrementy. To prostě na sportovišti nejde, navíc je to soukromý pozemek Rapidu,“ dodal Šneberger.

Podle místostarosty ÚMO Plzeň 4 Zdeňka Mádra vše vázne na prodeji pozemku pod zamýšlenou cyklostezkou. „Zatím nám neřekli, že chtějí prodat,“ uvedl Mádr. Našemu deníku, ale Šneberger sdělil, že tam problém není, že Rapid s prodejem počítá, akorát je třeba dohodnout rozumné podmínky odkupu pozemku. Ten se dá sice prodat až v roce 2013, ale to by se dalo překlenout smlouvou o smlouvě budoucí, kde by se Rapid zavázal, že v budoucnosti opravdu prodá,“ vysvětlil Šneberger.

Před prodejem by ale vedení obvodu představovalo vstřícný krok v podobě posunutí vrátnice sportovního klubu zhruba o 50 metrů tak, aby se cyklisté dostali alespoň na pěšinu, jež vede podél řeky Úslavy pod svahem, který areál Rapidu od toku odděluje. „Pozemek u řeky ale také patří Rapidu,“ poznamenal Šneberger s tím, že to není řešení, protože někteří hříšníci šplhají po svahu do areálu, do kterého se tak dostanou bez placení. „Obvod si stále myslí, že můžeme areál otevřít veřejnosti, ale my jsme občanské sdružení, které funguje především pro své členy,“ vysvětlil Šneberger.

Podle Mádra má opravdu doubravecká radnice zájem na otevření areálu sportovního klubu veřejnosti, a to bez poplatku, alespoň na několik hodin týdně. „Na tom se musí ale obvod podílet finančně,“ myslí si Šneberger.