Na zvláštní přívěs autobusu se vejde patnáct až čtyřicet jízdních kol. Autobus vyráží z autobusového nádraží v Plzni v osm hodin ráno, zpátky do metropole se vrátí zhruba v 19.15 hodin.

„Snažíme se vycházet vstříc stále početnější skupině cyklistických fanoušků a cykloturistů v Plzeňském kraji. Cyklobusy již neodmyslitelně patří k letnímu období, kdy stále více lidí vyjíždí na kolech do přírody,“ říká Miroslav Hucl, generální ředitel ČSAD autobusy Plzeň.

Na trase z Plzně do Železné Rudy posílí kapacitu pro přepravu kol i České dráhy. „V případě zájmu můžeme přepravit až 50 kol, zejména pokud se jedná o jednu skupinu,“ upřesnil ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Plzni Vladimír Kostelný. „U vlaků dálkové přepravy doporučuji rezervaci zakoupením místenky, totéž platí u větších skupin cyklistů,“ připomíná Kostelný.

Cyklobus

Jezdí od 1. května do 20. září vždy v sobotu, v neděli a o státních svátcích.

Z Plzně vyjíždí v 8 hodin do Bělé nad Radbuzou a Železné. Zpět jede v 17 hodin. Předpokládaný návrat je v 19.15.

Jede přes Nýřany, Zbůch, Stod, Horšovský Týn, Poběžovice a Hostouň.

Obyčejné jízdné pro dospělého až do Bělé je 84 Kč. Za kolo se platí 30 korun, v případě zpáteční dopravy na cestě zpět 20 Kč.

Rezervace jsou možné na autobusovém nádraží nebo na čísle 377 327 272.

Cyklovlak

České dráhy navyšují kapacity na přepravu kol po trase Plzeň – Železná Ruda.

Speciální jízdenka platná o víkendu pro skupinu pěti lidí, kde maximálně dva jsou starší 15 let, stojí 150 Kč. Přeprava kola jako spoluzavazadla v jednom vlaku stojí 25 Kč. Informace o dalších možnostech získají cestující v Kontaktním centru ČD na telefonu 840 112 113.

V případě cestování větší skupiny se doporučuje rezervace místenkou.