Díky hezkému počasí odstartovala cyklistům sezona dříve. „Na začátek sezony jsem se moc těšil. Jezdím na kole do práce, na chatě a na spoustu výletů. Kolo si po zimě seřizuji sám, do servisu jdu pouze s nějakou větší opravou,“ řekl Deníku Václav Beran z Plzně.

Pokud chcete jezdit a kolo nemáte, můžete si ho půjčit v cyklopůjčovnách, například u Českých drah. „Letos jsme zahájili provoz cyklopůjčoven 30. března a sezónu uzavřeme na konci října. Otevíráme 85 půjčoven po celé republice,“ informoval člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Radek Dvořák. Půjčení kola na jeden den stojí u Českých drah 220 korun.

Cyklisté, kteří jedou na dovolenou s kolem, mohou využít další službu Českých drah. „Cena za přepravu jízdního kola je stejná jako loni a pohybuje se od 30 Kč do vzdálenosti 50 km po 75 Kč na největší vzdálenosti více než 350 kilometrů. Pro neomezené cestování je možné zakoupit také celodenní přepravné za 99 Kč,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Druhou možností jsou cyklobusy. Nejvyužívanější cyklobus z Plzně bude letos jezdit od 27. dubna do 29. září o sobotách, nedělích a svátcích mezi Plzní a Příbramí s vlekem na 25 kol. Brdský cyklobus vyjíždí z plzeňského CAN a letos nově staví na Terminálu hl. nádraží. Z Plzně vyrážejí cyklobusy i do Českého lesa nebo na Šumavu. Všechny výše uvedené busy vypravuje ČSAD Plzeň.

JAK PŘIPRAVIT KOLO

Kdo si na přípravu kola netroufne sám, navštíví některý ze servisů. Jejich technici teď mají plné ruce práce. „Kontrolujeme stav plášťů a tlak v pneumatikách, dotáhneme brzdy, řídítka či sedlo. Očistíme a namažeme řetěz mazivem. Vidlice a tlumiče otřeme od nečistot a poté je namažeme silikonovým olejem,“ popsal Ondřej Žižka z Bike Plzeň.

Dodal, že pokud si chcete nechat seřídit bicykl v cykloservisu, pak cena je různá podle opotřebení kola. Běžné základní seřízení stojí kolem 700 korun.