Jen za rok 2009 přibylo v kraji 7,1 procenta nově zjištěných onemocnění. Celkem je zde 28 diabetologických ordinací, v nichž se léčí 41 699 osob. 22 131 případů tvoří ženy, 19 568 muži.

„Dvě třetiny diabetiků umírají na kardiovaskulární onemocnění, infarkt myokardu. Na druhé straně je cukrovka nejvýznamnějším rizikovým faktorem rozvoje koronární aterrosklerózy,“ uvádí diabetoložka Lenka Dohnalová.

Komplikace spojené s léčbou diabetu mohou diabetikům zhoršit kvalitu života. U 13,3 % léčených osob v regionu se týkají problémů s ledvinami. Lékař by se měl také zaměřit na to, aby diabetik procházel pravidelnou kontrolou zraku. Problémy se zrakem postihují 18,2 % pacientů z celkového počtu léčených osob v kraji. „Diabetické poškození sítnice je nejčastější příčinou ztráty zraku v dospělosti v rozvinutých zemích,“ říká lékařka.

Cukrovka přináší i další komplikace. V Plzeňském kraji se 5,6 % pacientů léčí na tzv. diabetickou nohu. „I tady platí, že cukrovka je nejčastějším důvodem amputace dolních končetin,“ uvádí Dohnalová.

Vztahy mezi cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem a poruchami tuků v krvi jsou provázané. Naději představují nové léky, které do tohoto propletence zasahují z jiného úhlu. Tyto přípravky věrně napodobují přirozené hormony inkretiny. Ty se tvoří při jídle a mají z hlediska komplexní léčby diabetu celou řadu příznivých vlastností. Snižují hladinu cukru v krvi, ale také tlak. Navíc usnadňují hubnutí.