Je totiž sloučením dvou již existujících účinných látek, pacient ale zatím musí polykat každou pilulku zvlášt. Při léčbě diabetu, k němuž se v řadě případů připojují další související onemocnění, kdy pacienti musí brát léků hned několik, je to dobrá zpráva. O sloučení léků Metformin a Sitagliptin, které se v zahraničí již využívá, informovali včera na tiskové konferenci v Plzni odborníci z řad diabetologie.

„V České republice trpí cukrovkou více než 737 tisíc lidí a každým rokem je nově diagnostikováno přes 50 tisíc onemocnění. V Plzeňském a Karlovarském kraji se v současnosti s diabetem léčí zhruba 60 tisíc pacientů,“ uvedl Zdeněk Rušavý z Diabetologického centra 1. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Nový lék prý sice pacienty nezachrání, pomůže jim však lépe žít s nižší dávkou inzulínu, nebo dokonce bez něj. „Smysl má hlavně u nových pacientů, kterým ještě tělo inzulin alespoň částečně vytváří. Lék dokáže snížit hladinu cukru v krvi rychle a výrazně,“ říká Rušavý.

Výhodou spojení metforminu a sitagliptinu je jejich vzájemná podpora v účinnosti. „Dosavadní léčba diabetu druhého typu samotným metforminem přinášela nežádoucí účinky, zejména stavy hypoglykémie. To znamená, že lék ´přestřelil´ a snížil koncentraci cukru v krvi více, než bylo zapotřebí, což vedlo k závažným komplikacím, někdy i k smrti,“ vysvětluje předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil. Pacienti také přibývali na váze. V kombinaci se sitagliptinem ani k jednomu z těchto vedlejších účinků nedochází.