„Nemyslím si, že zrovna loňský rok by byl nějak významný v nárůstu nemocných diabetem. Mohu ale potvrdit, že počet nových pacientů se skutečně zvyšuje,“ uvádí Judita Machová, plzeňská odborná lékařka pro revmatologii, vnitřní lékařství a manuální medicínu. Za hlavní příčinu považuje nadváhu obyvatel, která vede k diabetu druhého typu. „S tím se také setkávám v ordinaci daleko častěji než s diabetem typu prvního, který je způsobený autoimunitní poruchou,“ vysvětluje lékařka.

Větší sklon k cukrovce mají, a tedy i více pacientů tvoří, ženy. „Může za to nevhodná strava, ale i sedavý způsob života. Lidé si sednou raději k televizi, namísto toho, aby šli na večerní procházku,“ poukazuje Machová na to, že aby člověk udržel své zdraví v kondici, nemusí být zrovna vrcholový sportovec.

Plzeňský kraj navíc získal v oblasti cukrovky další medaili, a opět se není čím chlubit. Již pět let za sebou je zde totiž nejvyšší podíl diabetiků, u nichž se projevila diabetická retinopatie. To je onemocnění oční sítnice způsobené primárně vysokou hladinou krevního cukru. Patří mezi nejčastější komlikace diabetiků vůbec. Z celkového počtu pacientů s touto komplikací bylo 2,5 procenta postiženo slepotou.

„V roce 2009 se léčilo v ČR s diabetem více než 783 tisíc osob. To představovalo nárůst počtu registrovaných diabetiků o zhruba 10 tisíc osob v porovnání s rokem 2008. Oproti roku 2000 to bylo ale už o 130 tisíc diabetiků více. Z předložených dat je navíc patrné, že od roku 1980 počet nemocných cukrovkou narostl 2,5krát. Pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní, to znamená zhruba deset tisíc za rok, bude v roce 2035 postižen každý desátý občan naší republiky bez ohledu na věk,“ uvádí doslova zpráva ÚZIS.

Diabetes zatím není vyléčitelný, ale vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři lze hladinu krevní glukózy udržet v normálních mezích a předejít tak mnoha zdravotním komplikacím. Mezi ty patří kromě poškození sítnice oka také poškození ledvin a dolních končetin, včetně možných amputací.

Každý, u koho byla zjištěna nějaká forma cukrovky, by měl být v pravidelné péči lékařů. U diabetiků II. typu je nedílnou součástí léčby dieta s nižším obsahem kalorií a pohybová aktivita, u diabetiků I. typu je od počátku nutné podávat inzulin.