Skupina Katapult, zdaleka ne jen západočeská rocková legenda, slaví v letošním roce úctyhodných čtyřicet let na české hudební scéně. Výročí si kromě jiného připomíná především sérií koncertů Retro Tour 2015. To mělo v pátek zastávku i v Kulturním domě v Kralovicích.

Katapult, to je především Oldřich nebo lépe Olda Říha. Bělovlasý matador na pódiu přímo sršel energií, působil neúnavným dojmem, a ačkoliv řada lidí do naplněného sálu přišla hlavně kvůli němu, brzy rádi uznali, že mladé kolegy, kteří s ním vystupují od roku 2009, si Říha vybral více než dobře. Basák Andy Budka pochází z Blížejova a místo po jedinečném Jiřím Dědkovi Šindelářovi mu už právem patří. On i bubeník Ondřej Timpl jsou zkrátka stoprocentní Kaťáci.

Kralovický koncert trval tři a půl hodiny. Pro Katapult, který má na kontě kvanta zlidovělých hitů, žádný problém. Publikum se jen nechávalo překvapovat, kdy která píseň zazní. Vojín XY, Až, Hlupák váhá, Lesní manekýn, V tomhle nejedu, Vlaky v hlavě… Hrál a zpíval čtyřicetiletý Katapult a s ním zpívali jeho o něco mladší i o něco starší fanoušci.

Kapelu mohla zastavit snad jen jediná věc, která ale bohužel také přišla. Před devátou hodinou snad na zlomek sekundy vypadl proud, světla v sále blikla, aparatura ztichla a hned zase ožila, ovšem slyšet bylo bídně a nikdo nevěděl, co se děje. Pokračovalo se asi po deseti minutách, během nichž lidi bavilo pomyšlení, že Katapult v kulturáku asi vyhodil pojistky nebo že „jejich kytary moc žerou". Problém však nebyl v domě, jak se Kralovičtí záhy dozvěděli přímo od Oldy Říhy. Vteřinový blackout prý nastal v celém městě. Říha pak už jen žertem pohrozil, že jemu proud rozhodně nikdo vypínat nebude, a oslava mohla pokračovat.