„Začalo to letos v zimě, kdy jsem si šla zabruslit na stadion. V létě se mi na led nechtělo, tak jsem si řekla, že vyzkouším brusle na kolečkách a myslela si, že to bude stejné. Jenže in–line brusle jsou mnohem náročnější,“ řekla Šamanová, která pracuje jako pokladní. Právě sedavé zaměstnání ji přinutilo najít si sport, u kterého si protáhne tělo a odreaguje se.

Po čase zjistila, že by potřebovala odborné vedení. „Bratr bruslí už 15 let. Doporučil mi, abych se přihlásila k lektorovi, který mě naučí správnému držení těla, brzdění a dalším dovednostem,“ říká. „Oslovila jsem proto Martina Hamana a začala k němu docházet do školy in–line bruslení.“ A bruslení si zamilovala tak, že se mu nyní věnuje několikrát týdně. Zlepšila se natolik, že brázdí „asfaltky“ ve Škoda Sport parku jako profesionál. „Už na první lekci jsem si všiml, že je šikovná, povedla se jí i překládačka pozadu, a tu kolikrát nezvládnou ani mladší ročníky,“ říká Haman. Míní, že bruslení je vhodné pro všechny věkové kategorie.

„Spousta mých vrstevníků se bojí úrazu, ale to je to nejhorší. Jakmile začnete myslet na to, že spadnete, pak zcela jistě brzo spadnete,“ vysvětluje Šamanová, která upadla už několikrát. „Nikdy ale nezapomínám na helmu a chrániče, to je základ,“ říká žena, která se dříve věnovala triatlonu a cyklistice. Až se ještě více zdokonalí, chtěla by si vyzkoušet i roli in–line instruktora. „Nejdůležitější je přemoci strach,“ tvrdí.

Martina Němcová