Nejžádanější knížkou tu byla Shakespearova tragédie Romeo a Julie, kterou chtělo 216 čtenářů. Hned po ní ale už bodují detektivky. Čtenáři totiž na druhém místě žádali třetí díl detektivní trilogie Švéda Stiega Larssona (půjčili si ji 209krát) a Ztracený symbol Dana Browna, který si odneslo domů 200 čtenářů.

Z knih vydaných vloni zaznamenaly největší obrat Remarqueův román Na západní frontě klid, dále Vrah v temnotě Helene Turstenové a Citová divočina spisovatelky Simony Monyové. Z časopisů šly nejčastěji na odbyt Vlasta a Čtyřlístek.

Podle ředitelky knihovny Heleny Šlesingerové navštěvuje knihovnu více než 28 tisíc čtenářů. Nejpilnější je žena, která si vloni vypůjčila celkem 1311 knih a časopisů, takže v přepočtu by si denně odnesla více než tři kusy. „Nejstaršímu vloni zaregistrovanému čtenáři v naší knihovně je 91 let, nejmladšímu teprve pět,“ potvrdila ředitelka další rekordmany této plzeňské instituce.

Nejvytíženější byly v roce 2011 knihovnice přesně v pondělí 18. dubna, kdy pobočky navštívilo 2424 lidí. Z jednotlivých měsíců vykázal největší návštěvnost květen, kdy do všech provozů zavítalo přes 33 tisíc lidí. Nejvíce nových čtenářů se v Knihovně města Plzně zapsalo na začátku roku v lednu, celkem jich bylo 2378. Nejvíce dětí do 15 let se naopak přihlásilo až po startu nového školního roku v září (527). Z evidence knihovny vyplývá i to, v kterou hodinu přicházelo nejvíce lidí. „Nejvytíženější během dne co do návštěvnosti je čas od 09:00 do 10:00 a poté od 15:00 do 16:00 hodin. Ve vztahu k počtu výpůjček je to doba od 16:00 do 17:00 hodin,“ uvedla Šlesingerová.

Svá „nej“ mají v Plzni i samotné knihy. Vůbec největší a nejtěžší publikace ve fondu městské knihovny je věnována malířskému a kreslířskému dílu Leonarda da Vinciho. Kniha formátu 30 krát 45 centimetrů s téměř 700 stranami váží zhruba 8,5 kilogramu. „Nejstaršími knihami zůstávají sebrané spisy Josefa Kajetána Tyla z roku 1867. Tyl je také nejvíce zastoupeným autorem ve fondu, máme od něho 80 titulů, následuje Jan Vrba s 57 tituly a třiapadesátkrát je zastoupen Karel Klostermann,“ dodala ředitelka.

Zajímavá data se vážou také k zaměstnancům, kterých má knihovna 95. Nejdéle pracující knihovnice do Knihovny města Plzně nastoupila v roce 1962 a s výjimkou tříleté přestávky v 60. letech je zde zaměstnána dodnes.

Rekordmany má ale plzeňská instituce i mezi dlužníky. Vůbec nejvyšší letošní žalobu podala v polovině prosince na čtenářku, jež dluží ve čtyřech knihovnách. Žena za náhradu nevrácených dokumentů, za poplatky z prodlení, manipulační poplatky, poplatky soudu a za právní zastoupení pravděpodobně zaplatí 17 402 korun.

Knihovnické rekordy 2011

Nepilnější čtenářka si vloni půjčila 1 311 knížek a časopisů.
Nejstaršímu vloni zaregistrovanému čtenáři je 91 let, nejmladší je teprve pětiletý.
Největší návštěvnost měl květen s 33 tisíci čtenáři.
Nejvíce lidí si půjčilo Romeo a Julii (216), následoval třetí díl detektivní trilogie Stiega Larssona (209) a Ztracený symbol Dana Browna (200).