„O ničem takovém jsme nejednali, ani jsme o to nebyli požádáni vedením sociální demokracie. Jsou to čiré spekulace,“ prohlásil včera Votava s tím, že Kohoutovu případnou kandidaturu za Plzeňský kraj téměř stoprocentně vylučuje. „Platí kandidátka schválená krajskou konferencí a potvrzená vrcholnými orgány strany,“ dodal Votava, který sám figuruje na jejím prvním místě následován Václavem Šlajsem. Oba jsou poslanci současné Sněmovny.

Votava tvrdí, že výměna lídra by už v současné době nebyla ani technicky možná, protože by musela projít stanoveným administrativním procesem, na který už není čas, protože volby se budou konat za necelé tři měsíce o posledním květnovém víkendu.

Kandidátku do Poslanecké sněmovny ale změnila krajská organizace Strany zelených. Na místo Jiřího Čáslavky z Prahy nominovala do čela studenta plzeňských práv Martina Marka, který upozornil na nepořádky na fakultě a veřejně proti nim vystupuje.

„Jeho iniciativa na právech s kandidaturou příliš nesouvisí, ale na druhé straně je v Plzni populární,“ připustil šéf krajské organizace Strany zelených Lubomír Bardzál. Sám Marek říká, že pokud se do Sněmovny dostane, bude jeho hlavní náplní boj s korupcí. „Mám z práv zkušenosti,“ říká Marek.

Lídrem plzeňské kandidátky ODS zůstává poslanec Jiří Pospíšil, KSČM postavila do čela Karla Šidla, KDU-ČSL povede Jiří Lodr a TOP09 Jaroslav Lobkowicz. Věci veřejné zatím vedoucího kandidáta nezvolily.