„Byla to chyba. Měli jsme vnitrostranické zasedání, kde jsme dopady probírali. Budeme chtít to rozhodnutí přehodnotit,“ přiznal ekonomický náměstek primátora a šéf klubu zastupitelů ČSSD Martin Zrzavecký. Sociální demokraté teď budou přesvědčovat svého koaličního partnera – ODS, aby bylo usnesení rady revokováno a přijato nové. Z něj by plynuly důchodcům nad 70 let a také držitelům Janského plaket a politickým vězňům výhody, které mají dosud – jízda veřejnou dopravou po Plzni zdarma.

O zdražení veřejné dopravy a také o konci jízd bez placení pro vybrané skupiny lidí rozhodli radní v půlce srpna. Jenže ve městě se proti tomu zvedla vlna protestů. Ozývají se nejen staří lidé, kterých se výhoda týkala, ale také opoziční městští zastupitelé. Ti na posledním jednání zkritizovali hlavně to, že od ledna by si měli na dopravu připlácet držitelé Janského plakety nebo bývalí političtí vězni. Radní totiž stanovili, že kdokoliv bude chtít využít slevu na jízdném, bude muset mít platnou Plzeňskou kartu a každoročně si přes ni bude muset uhradit 300korunový poplatek.

„Možnost pro seniory vyššího věku jezdit zdarma bylo to nejlepší, co jste jim poskytli. O ničem jiném nevím a nic jiného nevyužívám,“ vzkazuje radním například 83letá Plzeňanka Jaroslava Kadeřábková s tím, že jí stačí, aby se svezla dvě až tři stanice s nákupem. „Zaplatit za to 18 korun tam a dalších 18 Kč zpět je pro mě luxus. A nějaká karta? To je pro mě španělská vesnice,“ dodává Jaroslava Kadeřábková. Navrhuje, že by město mohlo místo toho přestat posílat seniorům různé gratulace k narozeninám a různým jubileím. „My se bez nich obejdeme a od vás to bude upřímnější,“ míní seniorka.

Záležet nyní bude na ODS, jak se k případné revokaci usnesení postaví. „Radní za ČSSD nám sdělili, že se chtějí již schváleným tarifem MHD znovu zabývat. Uvidíme, jaké konkrétní návrhy koaliční kolegové případně přinesou,“ prohlásil primátor Martin Baxa (ODS). Jeho technický náměstek Petr Rund (ODS) byl v reakci nekompromisnější. „Nejdříve to navrhli a teď to chtějí zrušit? Pro mě je to uzavřené,“ podotkl.

Na zastupitelstvu proti vystoupila například Věra Tydlitátová (Občané.cz) nebo Petr Suchý z TOP 09. „Lidem s Janského plaketou a politickým vězňům bychom měli dát najevo, že si jich vážíme. Na jedné straně lítají miliony na divadlo nebo na stadion, stavíme paláce. A voličům pak vzkazujeme, vy si trhněte nohou,“ podotkla Tydlitátová.

Co rada schválila

- Zdražení jízdného od ledna 2012 ve všech tarifech. Jeden lístek vyjde na 18 Kč.
- Senioři nebo držitelé Janského plakety a političtí vězni si budou muset pořídit pro uplatnění slevy Plzeňskou kartu a zaplatit roční poplatek 300 Kč.