Tvrdí, že miliony potřebné pro výstavbu nových městských bytů dokáže najít, když základem budou v příštích letech finance vybrané na nájmech plus peníze ´vypůjčené´ z rezervních fondů. Navrhuje také rozprodat domy se samými velkými byty, o které není mezi lidmi zájem, a utržené peníze použít jako investice do stavby menších příbytků.

Radní nedávno zvedli činže ve městě na maximální možnou cenu, takže nájemné se už přiblížilo tržním cenám. „Se zvýšením jsme souhlasili s podmínkou, že peníze za veškeré vybrané nájmy se budou stoprocentně vracet zpátky do bytového fondu, což se nyní neděje,“ prohlásil náměstek Miloslav Šimák (ČSSD), jenž má tuto problematiku na starosti. Podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) jde zhruba o 120 milionů korun ročně. Část z těchto peněz a také další finance z rezerv města mají zajistit odstartování nové výstavby malometrážních bytů pro lidi, kteří už nedosáhnou se svými příjmy na nájemné ve velkých obecních bytech a nemají ani na hypotéku. „Stavěli bychom pro ně malometrážní byty, které by mohly sloužit jako tzv. startovací bydlení například pro mladé rodiny,“ uvedl Šimák. Další možností financování je podle něj prodej některých městských domů s byty s plochou nad 90 čtverečních metrů, které zůstávají neobsazeny právě proto, že nájem v nich se už šplhá vysoko.

Jako vhodnou lokalitu pro novou výstavbu zmiňuje Šimák například Zátiší, kde dnes město vlastní a pronajímá byty ve špatném technickém stavu. Objekty by se zbouraly a namísto nich mají vyrůst desítky bytů malých rozměrů, tedy s nižším nájmem.

Nápad ČSSD ale kritizuje opozice a příliš se nelíbí ani koaličním občanským demokratům. Primátor Martin Baxa (ODS) to považuje za potenciální variantu do budoucna. „Je to návrh ČSSD, který je zatím v naprostém počátku,“ uvedl Baxa s tím, že město bude na realizaci těžko hledat potřebné finance. „Pokud navíc přijdeme v souvislosti s chystaným rozpočtovým určením daní o stamiliony korun, nemá myšlenka na výstavbu nových malometrážních bytů ve městě šanci na realizaci,“ podotkl Baxa.

Opoziční zastupitel Pavel Rödl (Občané.cz) je přesvědčen o tom, že město by se do výstavby nových bytů pouštět nemělo. „Ve městě je přebytek bytů stavěných soukromníky,“ podotkl Rödl. Míní, že pokud bude chtít mít radnice byty s nižšími nájmy, bude je muset dotovat. Rödl upozorňuje i na to, že více malometrážních bytů obecně zvýší náklady v této oblasti. „Bude dražší údržba. Každý byt potřebuje kuchyň, sociální zařízení, stoupačky,“ vypočítává a dodává, že dalším negativem je vytváření městského ´ghetta´, a také problémy s tím, kdo bude mít na levnější bydlení nárok, podle čeho to posuzovat a jak nájemníky po kritickém čase z bytů vystěhovávat.

Městské bytové výstavbě nefandí ani TOP 09. „Nevěřím, že se to uskuteční,“ podotkl Ženíšek. Chválí jen rozhodnutí vracet veškeré finance vybrané z nájmů zpět do bytového fondu.

Obecní byty v Plzni

- Město má asi 3050 obsazených bytů, neobsazených je 360 – 400.
- Příjem z nájmů je cca 120 milionů Kč ročně.
- Nájemné se v příštím roce vyšplhá na více než 82 Kč/ čtvereční metr.