Co s námi bude? Tuto otázku si teď kladou řidiči firmy ČSAD autobusy Plzeň.

Firma už nebude od roku 2020 provozovat autobusovou dopravu v Plzeňském kraji. Krajská rada totiž v šestimiliardovém tendru pro období let 2020 – 2030 upřednostnila před ČSAD společnost Arriva. Jednání mezi Arrivou a krajem směřují k podepsání smlouvy.

„Nám o tom nikdo neřekl. Dozvěděl jsem se to z rádia. Jezdím pro ČSAD 40 let a teď mám dva roky do důchodu. Vůbec nevím, co bude,“ řekl Deníku řidič autobusu M. P.

„Oficiální zprávy mezi nás nikdo neposílá, je to frustrující, ale je teď hlavně potřeba to dojezdit. Určitě si ale nemyslím, že by se Arriva obešla bez řidičů, je jich velký nedostatek. To samé platí i pro lidi na vedoucích pozicích. Je to moc specifický obor dopravy, aby si tu jen tak mohli vybudovat novou firmu z ničeho,“ řekl další řidič J. M.

ŘIDIČE ZAMĚSTNÁME

ČSAD autobusy Plzeň tvrdí, že uplatnění pro své řidiče najde. Nejspíš ale ne v Plzeňském kraji. „Samozřejmě pokud budou řidiči chtít přejít ke společnosti Arriva, my jim bránit nebudeme. Rozhodně bychom pro ně ale našli uplatnění v Karlovarském a dalších krajích,“ konstatuje Miroslav Slaný, mluvčí společnosti Z – Group, pod kterou ČSAD autobusy Plzeň patří. „Určitě budou s Arrivou probíhat jednání o facilitách, jako jsou zastávky, depa, točny a další,“ dodal. Jaká je vlastně budoucnost plzeňské ČSAD, je podle něj zatím nejasné. „Více snad budeme vědět příští týden,“ sdělil Slaný.
Arriva bude podle mluvčího Martina Faráře jednat s dopravci v kraji, aby zajistila kvalitní dopravu. Tato firma zatím v kraji obsluhovala jen část domažlického okresu.

KRAJ UŠETŘÍ

V elektronické aukci požadoval Plzeňský kraj snížení ceny, na které společnost Arriva přistoupila. Původní cena 42,71 Kč bez DPH za kilometr byla snížena na 42,12 Kč, tj. o 0,59 Kč, pro oblast Plzeňský kraj-jih. Snížením této ceny ušetří Plzeňský kraj ročně zhruba 6 milionů Kč.

Pro oblast Plzeňský kraj–se-ver byla původní cena 42,59 Kč bez DPH za kilometr snížena na 41,32 Kč ,tj. o 1,27 Kč. Pro tuto oblast bude úspora pro kraj zhruba 10 milionů Kč ročně. Dohodnuté částky za kilometr půjdou Arrivě, příjmy z jízdného kraji.